Szczepionka R21 przeciw malarii wstępnie zatwierdzona

Nigeria ogłosiła wstępne zatwierdzenie antymalarycznej szczepionki R21/Matrix-M™, opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki. Kilka dni wcześniej szczepionka uzyskała licencję na stosowanie w Ghanie od Krajowego Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA Ghana).

W uzasadnieniu Nigeryjska Narodowa Agencja ds. Administracji i Kontroli Żywności i Leków (NAFDAC,) wskazała, że skuteczność szczepionki w zapobieganiu malarii sięga między 70 do 80 proc. Szczepionka ma chronić dzieci w wieku od pięciu do 36 miesięcy.

Szczepionka R21 musi jeszcze zostać zatwierdzona przez WHO. Wciąż oceniane są jej bezpieczeństwo i skuteczność "przez niezależną globalną grupę doradczą ds. immunizacji i ekspertów ds. malarii” informuje przedstawiciel WHO w Nigerii.

Inside Edition Malaria Vaccine May Help Save Children’s Lives

Wg WHO, rocznie na malarię umiera około 600 tys. osób. Większość przypadków występuje w krajach Afryki, gdzie znaczną ilość ofiar stanowią dzieci. Wg danych z 2019 r. co roku na malarię umiera ponad 260 000 afrykańskich dzieci poniżej piątego roku życia. Krajem o największej ilości przypadków i zgonów z powodu malarii jest Nigeria.

Pierwszą w świecie szczepionką przeciwko malarii, zaaprobowaną w zeszłym roku przez WHO jest Mosquirix, opracowany przez GlaxoSmithKline (GSK).

Szczepionka ta została zarekomendowana w wyniku pozytywnej oceny programu szczepień w Ghanie, Kenii i Malawi. Program ten od 2019 r. objął ponad 800 000 dzieci między 6 a 17 miesiącem życia, w ilości ponad 2,3 mln dawek szczepionki

Z kolei nad wyprodukowaniem do 200 milionów dawek R21 rocznie pracują Oxford University oraz Serum Institute of India.

Naukowcy szacują, że szczepionka przeciwko malarii dla dzieci w Afryce może skutkować całkowitym zmniejszeniem zarażeń o 30%, czyli nawet 8 milionami mniej zachorowań i aż o 40 000 mniej zgonów na rok.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg