Osy wygrają z mrówkami?

Inwazyjne osy w Australii znalazły sposób, by w walce o pożywienie poradzić sobie z mrówkami. Chwytają mrówki swoimi żuwaczkami, odlatują z dala od źródła pożywienia i tam zostawiają konkurentów - informują naukowcy w najnowszym numerze pisma "Biology Letters".

To zaskakujące i dotychczas nieznane zachowanie zarejestrowali naukowcy z Victoria University w Melbourne, którzy nagrywali interakcje pomiędzy mrówkami, zamieszkującymi od zawsze lasy południowej części Australii, a inwazyjnym gatunkiem os Vespula vulgaris.

W dotychczasowych zmaganiach os i mrówek, przewagę miały mniejsze, ale waleczniejsze insekty.

Vespula vulgaris figuruje na liście 100 najgorszych gatunków inwazyjnych i osiąga największe zagęszczenie w lasach południowej Australii, gdzie jedynymi godnymi konkurentami w walce o pożywienie są mrówki. "Mimo że dwieście razy mniejsze, mrówki są w stanie bronić swoich interesów rzucając się na osy, spryskując je kwasem i gryząc je. W końcu osy stają się na tyle sfrustrowane, że łapią mrówki, wyrzucają je z dala od pożywienia i wracają dokończyć posiłek. Ta strategia działa" - mówi autor obserwacji dr Phil Lester.

Naukowcy zaobserwowali ponadto, że wraz z rosnącą liczbą mrówek zwiększa się częstotliwość "porwań" oraz odległość, na jaką osy zabierają swoich zakładników.

Choć w wyniku takiej podróży mrówki zazwyczaj nie ponoszą uszczerbku na zdrowiu, są tak oszołomione, że często nie wracają już w to samo miejsce.

Co więcej, okazuje się, że mrówki mogą tak naprawdę pomagać osom, naprowadzając je na pożywienie.

"Osy zdają się słyszeć komunikację mrówek. Nerwy zlokalizowane w ich czułkach rejestrują feromony lub związki chemiczne wydzielane przez mrówki w celach komunikacji" - wyjaśnia dr Lester.

Gdy osy "zwęszą" pokarm, przybywają na miejsce i modyfikują swoje zachowania w zależności od poziomu konkurencji. Zdaniem badaczy, ta umiejętność pomaga zrozumieć, dlaczego ten gatunek os radzi sobie tak dobrze.

«« | « | 1 | » | »»
  • PW
    04.04.2011 22:03
    W gruncie rzeczy jest to trwałe wygryzanie konkurenta. Bowiem mrówki, gdy gdzieś idą, zostawiają za sobą chemiczne ślady. Tylko dzięki nim umieją wrócić. Jak np. mrówka spadnie z wysoka, to potem nie wie jak wrócić, bo ślad się urywa. Tu działa to samo.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.