Orangutany, kiedy się komunikują, potrafią wydawać dwa dźwięki jednocześnie - piszą naukowcy na łamach periodyku "PNAS Nexus". Taką umiejętność wśród ludzi mają beatbokserzy naśladujący swoim głosem instrumenty perkusyjne
Umiejętność wydawania dwóch dźwięków jednocześnie posiadają niektóre ptaki, jak również beatbokserzy - muzycy, którzy za pomocą narządów mowy naśladują dźwięki np. instrumentów perkusyjnych.
Okazuje się, że również orangutany potrafią wydawać jednocześnie dwa dźwięki - piszą naukowcy.
Naukowcy obserwowali dwie populacje orangutanów na Borneo i Sumatrze. Zarejestrowano 3800 godzin nagrań.
"Ludzie używają warg, języka i żuchwy do wymawiania bezdźwięcznych spółgłosek, aktywując przy tym fałdy (struny) głosowe w krtani za pomocą wydychanego powietrza, w celu artykulacji samogłosek - opisuje Adriano Lameira z Uniwersytetu w Warwick w Anglii. - Orangutany również potrafią wydawać oba rodzaje dźwięków naraz".
Na przykład samce orangutanów na Borneo w sytuacjach walki wydają odgłosy "chrupania" w połączeniu z "pomrukami".
"Fakt, że zaobserwowano dwie oddzielne populacje orangutanów, posiadające tę samą umiejętność, jest dowodem, że mamy do czynienia ze zjawiskiem biologicznym" - wyjaśnia badacz.
Jak dodaje Madeleine Hardus, ludzie rzadko wydają dźwięki dźwięczne i bezdźwięczne jednocześnie. Wyjątkiem może być beatboxing. Sam fakt, że ludzie pod względem anatomii są zdolni do beatboksu, rodzi pytania, skąd w nas ta zdolność się wzięła. "Teraz wiemy, że odpowiedź może leżeć w ewolucji naszych przodków" - podsumowuje.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.