W Algarve znaleziono kamienny posąg liczący 5500 lat

Zespół archeologów z Portugalii odkrył w regionie Algarve, w południowej części kraju, kamienny posąg zwany menhirem. Służył on mieszkańcom tych terenów 5500 lat temu do kultu płodności.

Jak poinformował portugalski archeolog Antonio Carvalho, obiekt został znaleziony na wzgórzu w miejscowości Sotavento, na terenie gminy Sao Bras de Alportel.

W trakcie badań, w których biorą udział naukowcy z wydziału archeologii Uniwesytetu Algarve (UALg) i archeolodzy miejscowej gminy, potwierdzono, że menhir jest posągiem wykonanym z wapienia, czyli skały osadowej stosunkowo powszechnej na południu Portugalii.

Carvalho wyjaśnił, że podobne posągi w przeszłości znajdowano w innych gminach południowej i południowo-zachodniej Portugalii, takich jak Lagos, Lagoa, Vila do Bispo oraz w Aljezur.

Jego zdaniem to istotne odkryciem, gdyż w tym rejonie Algarve nie natrafiono dotychczas na przedmioty kultu z okresu neolitu.

Wapienny posąg jest też wyjątkowy dlatego, że w jego sąsiedztwie brak innych kamiennych obiektów. "Menhiry występujące samotnie to duża rzadkość. Zazwyczaj obok nich zlokalizowane są inne, podobne im obiekty" - powiedział Antonio Carvalho, precyzując, że budowle te służyły w neolicie głównie do kultu płodności, zarówno ludzi, jak też zwierząt i upraw rolnych.

Wyjaśnił, że w najbliższych miesiącach prowadzone będą kolejne prace archeologiczne służące poszukiwaniom innych posągów neolitycznych w gminie Sao Bras de Alportel.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ agt/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg