2000 nosorożców zostanie wypuszczone na obszary chronione w całej Afryce

Chodzi o zwierzęta żyjące na farmie Platinum Rhino w RPA. Farma o powierzchni 7800 hektarów, została utworzona ponad dekadę temu przez Johna Hume'a, który chciał ocalić gatunek przed kłusownictwem.

W kwietniu zeszłego roku została wystawiona na sprzedaż, a los zwierząt znalazł się pod znakiem zapytania.

Obecnie inicjatywę przejmuje pozarządowa organizacja African Parks, której celem jest przywrócenie białych nosorożców do środowiska naturalnego, przez rozlokowanie zwierząt w różnych częściach kontynentu.  

Dyrektor generalny African Parks, Peter Fearnhead, zwraca uwagę, że nosorożce z farmy Platinum Rhino „prawdopodobnie stanowią około 15% wszystkich nosorożców białych na kontynencie afrykańskim" dlatego, "istnieje konieczność dopilnowania, aby te zwierzęta pozostały bezpieczne".

Pomysł zakłada, aby obszary na których zwierzęta zostaną wypuszczone, były sprzyjające do adaptacji, gdzie żyjące dotychczas na farmie nosorożce będą mogły przetrwać bez dodatkowego dokarmiania.

Naukowcy z Centrum Studiów Weterynaryjnych nad Dziką Przyrodą Uniwersytetu w Pretorii, zakładają jednak, że w początkowych etapach takie wsparcie zwierząt może być konieczne, aby mogły się przystosować.

Nosorożce trafią m.in. do Rwandy i Malawi.

Zdaniem naukowców proces przywracania nosorożców do środowiska naturalnego może przynieść korzyści nie tylko z punktu widzenia ochrony nosorożców, ale także innych przestrzeni naturalnych i gatunków.

Nosorożec biały jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem przez proceder kłusownictwa, dla pozyskania rogów, które następnie są sprzedawane, trafiając przede na rynki azjatyckie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg