Obrączkowe zaćmienie słońca zobaczyli mieszkańcy obu Ameryk. Zobacz nagranie tego zjawiska!

Jak wyglądało to spektakularne zjawisko? Jak do niego dochodzi i kiedy będzie można je zobaczyć na terenie Polski?

  • Obrączkowe zaćmienie słońca obserwowali w sobotę mieszkańcy obu Ameryk
  • Jak dochodzi do takiego zjawiska? Dlaczego czasami zaćmienie jest całkowite, a czasami obrączkowe?
  • Kiedy obrączkowe zaćmienie słońca będzie widoczne na terenie Polski?

14 października 2023 r. obrączkowe zaćmienie słońca mogli obserwować mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, państw Ameryki Środkowej i Południowej. Na większości tego terytorium warunki do obserwacji były dobre. Tozachęciło do obserwacji miliony ludzi. Dla tych, którzy byli w tym czasie poza Ameryką, NASA przeprowadziła transmisję za pośrednictwem swojego kanału na Youtube. Możesz obejrzeć ją tutaj:

NASA The Ring of Fire: 2023 Annular Solar Eclipse (Official NASA Broadcast)

Czym jest obrączkowe zaćmienie słońca?

Do zaćmienia słońca dochodzi wtedy, gdy z punktu widzenia obserwatora tarcza słoneczna jest zasłonięta częściowo lub całkowicie przez tarczę księżyca. Samo zjawisko występuje dość częśto, jednak jest widoczne w określonych lokalizacjach i samo zaćmienie ma różne zakresy. Tarcza księżyca może zasłonić tylko część słońća (wtedy mówimy o zaćmieniu częściowym) lub całą tarczę słoneczną. Drugi wariant to zaćmienie całkowite i dochodzi do niego znacznie rzadziej niż do zaćmień częściowych.

Zaćmienie obrączkowe, jakie miało miejsce 14 października, to również rzadkie zjawisko. W Polsce będzie okazja je obserwować "na żywo" dopiero w 2075 r., choć najbliższe częściowe zaćmienie słońca nad Wisłą zobaczymy już w 2025 r.

Zaćmienie obrączkowe to taki rodzaj zaćmienia, w którym tarcza księżyca nachodzi na tarczę słońća, jednak nie przesłania jej całej, tylko pozostawia widoczną świetlistą obręcz.

Dlaczego czasami dochodzi do całkowitego zaćmienia a czasami tylko do obrączkowego?

Księżyc krąży wokół Ziemi po orbicie, kórej kształt nie jest idealnym okręgiem, a elipsą. W związku z tym czasami jest nieco bliżej naszej planety, a czasami nieco dalej. I właśnie od tego, w jakiej odległości od Ziemi znajduje się księżyc w chwili, gdy zasłoni słońce zależy czy zaćmienie będzie miało charakter zaćmienia całkowitego czy obrączkowego. 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg