Konferencja astronomiczna: zaglądnięto w centralny rejon Drogi Mlecznej

Naukowcy podsumowywali ponad 12 lat ciężkiej pracy na konferencji, która odbyła się początkiem tego miesiąca w Obserwatorium Watykańskim. Tzw. „VVVX Survey” pozwolił na głębsze przyjrzenie się centrum Drogi Mlecznej.

To wyjątkowo trudny do obserwacji obszar tworzący na nocnym niebie ciemne obszary. Przyczynę tego stanowi obecność gazów i pyłów. Astronomowie dzięki wrażliwemu na światło podczerwone teleskopowi VISTA byli w stanie pokonać tę barierę i zobaczyli odległe galaktyki znajdujące się po drugiej stronie Drogi Mlecznej. Katalog odkrytych galaktyk jest imponujący – zawiera prawie 20 tys. pozycji. Nad jego powstaniem pracował zespół pod kierownictwem doktorów: Laury Baravalle, Fernandy Duplancic i Sol Alonso z argentyńskich uniwersytetów narodowych w Cordobie i San Juan.

Podczas konferencji w Castel Gandolfo zaprezentowano też badania dr. Alonsa Luna z chilijskiego Uniwersytetu Andrésa Bella nad tematem hiperszybkich gwiazd znalezionych w sercu galaktyki. Uważa się, że te ciała niebieskie poruszające się z prędkością ponad 2 mln km/h zostały wyrzucone przez czarną dziurę znajdującą się w centrum Drogi Mlecznej. Co ciekawe, wspomniani naukowcy mają za sobą udział w szkole letniej organizowanej przez Obserwatorium Watykańskie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg