W jądrach niektórych planet może padać żelazny śnieg

W jądrach niektórych małych planet i dużych księżyców może padać żelazny śnieg, wytwarzają pola magnetyczne. Tak może dziać się na przykład na Merkurym i Ganimedesie.

Kryształki wody spadają z górnych warstw atmosfery w niższe, gdzie topnieją. Podobnie dzieje się z kryształkami żelaza we wnętrzach niektórych planet - twierdzą autorzy nowego badania opisanego na łamach magazynu "Geophysical Research Letters" (https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1029/2023GL105697).

W pobliżu granicy żelazowego jądra i płaszcza żelazo, ochładzając się, ma tworzyć kryształy, które spadają w dół, w głąb jądra, gdzie się ponownie topią. Takie wnioski badacze wyciągnęli na podstawie laboratoryjnych eksperymentów z chłodzoną od dołu kolumną zawierającą wodę (w kolumnie sytuacja była więc odwrócona).

Kiedy dolna warstwa słodkiej wody zamarzała, powstawały w niej kryształy, który unosiły się w górę, gdzie topniały i w postaci cieplejszej wody powracały w dół. Ostatecznie powracająca, cieplejsza woda na tyle ogrzewała dolne warstwy, że cały proces się zatrzymywał. Wtedy ponownie dochodziło do ochłodzenia i ruch ponownie się rozpoczynał.

Wyniki te badacze odnieśli do modeli teoretycznych odnośnie planet i stwierdzili, że podobne zjawisko powinno zachodzić w żelaznych planetarnych i księżycowych jądrach.

Opisany ruch powinien przy tym powodować cykliczne powstanie i zanikanie pól magnetycznych niektórych niedużych planet, takich jak Merkury, a także księżyców, np. Ganimedesa - największego księżyca Jowisza.

Marek Matacz

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOSMOS, NAUKA, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg