Bliźniacy: bezlitośni czy czuli?

Już w 14. tygodniu ciąży bliźniacy zaczynają się ze sobą bawić – wykazał zespół naukowców z czterech włoskich uniwersytetów. Od kilku lat podglądają oni życie embrionalne bliźniaków.

Okazuje się, że już w czwartym miesiącu ciąży płód jest w stanie odróżnić bliźniaka od ciała matki. W brzuchu bliźniacy nigdy się nie biją, są dla siebie bardzo czuli, unikają gwałtownych uderzeń czy kopnięć. Te ostatnie zawsze kończą na ściankach macicy bądź na pęcherzu moczowym, co dla matki bywa bolesne.

Zdaniem prof. Umberto Castiello, wykładowcy psychobiologii na uniwersytecie w Padwie, badania pokazały, że człowiek już w stanie prenatalnym jest istotą społeczną, wrażliwą na obecność drugiego. Do tej pory wiedziano, że płód potrafi z różną delikatnością odnosić się do różnych części swego ciała. Wkłada na przykład palec do buzi, ale delikatnie obchodzi się z oczami. Teraz wiemy, że tę delikatność okazuje również bliźniakowi – podkreślił prof. Castiello, który kierował badaniami.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.