Powstaje replika jednej z najstarszych grot na świecie

Specjaliści tworzą pod Paryżem naturalnych rozmiarów replikę jednej z najstarszych grot na świecie - jaskini Chauveta w dolinie Rodanu. Pomysłodawcy projektu mają nadzieję, że kopię jaskini będzie odwiedzać 400 tysięcy turystów rocznie.

Pochodząca sprzed około 31-32 tys. lat pieczara, położona w departamencie Ardeche na południu Francji, jest niedostępna dla turystów. Zaraz po jej odkryciu w 1994 roku władze, aby uchronić skalne malowidła przed zniszczeniem, postanowiły tylko wyjątkowo otwierać jaskinię dla zwiedzających.

Obecnie w podparyskiej miejscowości Champdeuil ekipa międzynarodowych specjalistów rozpoczęła budowę wiernej repliki prehistorycznej pieczary.

Zbudowana z wielu materiałów kopia ma się rozciągać na powierzchni 3,5 tys. metrów kw. i zawierać, tak jak oryginał, setki prehistorycznych malowideł skalnych z wizerunkami zwierząt: nosorożców, mamutów, lwów, reniferów czy niedźwiedzi.

feythdemacedo Cave of Chauvet-Pont-d'Arc

Wysoka na 12 metrów replika stanie pośród malowniczych wąwozów w dolinie Rodanu w miejscowości Vallon-Pont d'Arc, tuż obok autentycznej jaskini Chauveta

Według projektu, pierwsi turyści będą mogli zwiedzić młodszą "siostrę-bliźniaczkę" jednej z najstarszych grot na świecie za trzy lata.

Projekt budowy repliki kosztuje 45 milionów euro. Fundusze pochodzą z budżetu państwa francuskiego, kas lokalnych oraz ze środków unijnych.

Jaskinię Chauveta odkryła w 1994 roku ekipa francuskich speleologów, których pracą kierował Jean-Marie Chauvet.

Wewnątrz pieczary znajduje się najstarsza i jedna z najpiękniejszych naskalnych galerii Europy. Na jej ścianach prehistoryczni "malarze" uwiecznili dziesiątki gatunków zwierząt w ruchu. W sumie doliczono się tam około 500 skalnych wizerunków.

W ubiegłym roku znany niemiecki reżyser Werner Herzog nakręcił o grocie Chauveta dokument w technice trójwymiarowej pt. "Cave of Forgotten Dreams" ("Jaskinia zapomnianych snów").

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FRANCJA, KULTURA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.