Mozambik wprowadził w poniedziałek do rutynowych szczepień szczepionkę przeciwko malarii.
Chodzi o szczepionkę R21, która jak zapewnia i zaleca WHO, jest bezpieczna i skuteczna
Szczepionka ta stanowi postęp w zakresie zdrowia dzieci, kontroli chorób i zmniejszenia śmiertelności dzieci w Mozambiku, gdzie malaria jest chorobą endemiczną, a częstość występowania wśród dzieci poniżej 5 roku życia wynosi 32 proc.
Obecnie kraj otrzymał ponad 800 tys. dawek szczepionki przeciwko na potrzeby Rozszerzonego Programu Szczepień, którego celem jest zaszczepienie około 300 000 dzieci w pierwszej fazie, która rozpoczyna się 5 sierpnia 2024 r.
Szczepionka będzie dystrybuowana w 22 okręgach prowincji Zambézia i będzie podawana w schemacie czterodawkowym; pierwsza dawka obejmie dzieci w wieku od 6 do 11 miesięcy.
Malaria to ogromne wyzwanie zdrowotne w regionie Afryki Środkowo Wschodniej. Według światowego raportu na temat malarii z 2023 r. region ten był odpowiedzialny za 94 proc. przypadków malarii na świecie i 95 proc. wszystkich zgonów z powodu malarii w 2022 r.
Wprowadzenie szczepionki na malarię w Mozambiku zwiększa liczbę krajów na kontynencie afrykańskim oferujących szczepionki na malarię do 11.
Szczepionka jest wprowadzana w ramach istniejącego rutynowego systemu szczepień w Mozambiku i będzie stanowić główny element zestawu działań zapobiegawczych i kontrolnych przeciwko malarii.
Obejrzyj również:
Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu Malaria - Czym jest i gdzie występujeUszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.