Zakazać stosowania homeopatii?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bada dwie skargi, dotyczące homeopatii. Jedną zgłosili zwolennicy, a drugą - przeciwnicy tej metody.

Pytania, na które chce odpowiedzieć UOKiK, są następujące: Czy homeopatyczne substancje to leki i czy lekarzom wolno zakazać ich stosowania?

Naczelna Izba Lekarska od lat walczy z homeopatią, uważając, że jest to metoda nieoparta na dowodach naukowych i sprzeczna z zasadami etyki lekarskiej. Na takie stanowisko poskarżyli się producenci leków, skupieni w Izbie Gospodarczej Farmacja Polska.

Szef samorządu medycznego Maciej Hamankiewicz uważa, że wiara w homeopatię obraża ludzką inteligencję. - Ludzkie doświadczenie, jak też zasady chemii i fizyki zaprzeczają, by woda, która zetknie się z jakąś substancją, przejmowała jej właściwości. Nie przejmuje. Problem też w tym, że te nieszkodliwe substancje, połączenie cukru z wodą, są horrendalnie drogie. Wielu chorych wykupuje je zamiast tradycyjnych leków, bo są błędnie przekonani, że coś, co jest drogie, na pewno jest też skuteczne – ostrzega dr Hamankiewicz. Zaznaczył jednak, że „UOKiK popełnił olbrzymi błąd, włączając się w ocenę sprawy, która dotyczy decyzji lekarzy, ich relacji z pacjentami, skuteczności leków”.

Drugą ze skarg do UOKiK złożył prof. Andrzej Gregosiewicz. Lekarz z Lublina uważa, że nazywanie popularnego oscilococcinum „lekiem homeopatycznym” narusza prawa konsumenta do rzetelnej informacji. Jego zdaniem, substancja ta lekiem nie jest, bo nie przechodzi przez wymagane dla leków badania kliniczne potwierdzające jej skuteczność, a konsumenci, którzy kupują preparaty w aptekach, są wprowadzani w błąd.

Producent oscilococcinum, firma Boiron, odpowiada, że jej produkt jest oznaczony zgodnie z prawem farmaceutycznym: polskim i unijnym. Mówi ono, że leki homeopatyczne przechodzą inną procedurę rejestracji niż tradycyjne.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HOMEOPATIA

 • ArtiCibol
  11.07.2011 16:41
  Rozumiem że tytuł artykułu jest prowokacyjny.
  Szczególnie w takim portalu ;)
  Ludzie mają swój rozum, dlaczego ktoś ma mi czegoś zakazywać?
  Jak nieskuteczne nie używam?
  Jak za drogie nie używam bo mnie nie stać.
 • jolka
  11.07.2011 17:14
  czym sie leczyli?ziołami, które z lekami homeopatycznymi już niewiele mają wspólnego.Poza tym koncerny farmaceutyczne reklamują równie mocno leki homeopatyczne co pozostałe.decyzja należy do konsumenta
 • CYnick
  14.07.2011 10:14
  Z poważnych skądinąd ust padają takie nienaukowe stwierdzenia:

  ...wiara w homeopatię obraża ludzką inteligencję...
  Czy intencją skarżącego jest wprowadzenie ustawowego zakazu bycia idiotą?

  ...zasady chemii i fizyki...
  O których zasadach tu mowa czy tych z XIX w.,
  bo współczesnych nie rozumie 90% kończących uczelnie - Pan Prof. Ortopeda dziecięcy nie jest tu wyjątkiem, jego wywód opiera się na tabliczce mnożenia. To trochę mało.

  ...substancje, połączenie cukru z wodą, są horrendalnie drogie...
  Nareszcie sensowny argument, portfel działa zawsze zgodnie z naturą, no chyba, że ktoś bierze kredyty na leczenie homeopatyczne.
  Niestety, przeciętne leki homeopatyczne są horrendalnie tanie w porównaniu z innymi.
  Proszę sprawdzic: Arsenicum album D6 w aptece leków h....

  ...prawa konsumenta do rzetelnej informacji...
  są rzekomo naruszane? Protesty Pana Profesora publikują niezliczone pisemka i witryny internetowe, więc dostępność ich jest naprawdę powszechna. Każdy zatroskany pacjent może (pod warunkiem, że chce) do nich dotrzeć. Niestety, ich ton jest dość operetkowy. Pan ma ludzi za idiotów. Skąd ten zapał? Czy ortopedia dziecięca nie zaspokoiła twórczych ambicji autora kabaretowych wynurzeń? Odwołuje się Pan Profesor do nieaktualnych zasad już nauki.
  Trzeba iść z duchem czasu, koledzy fizycy i chemicy czekają z otwartymi ramionami.
 • Katarzyna
  16.07.2011 17:04
  "LEKI POWINNY PRZECHODZIĆ TĘ SAMĄ PROCEDURE REJESTRACJI." - sic!

  Takie czary-mary homeopatyczne nie powinno być w ogóle dostępne w aptekach - brak testów skuteczności, nienaukowe założenia. Po prostu oszukiwanie ludzi, którzy szukają w aptece leków. Jest powód dla którego bioenergoterapeuci nie pracują w szpitalach, więc czemu homeopatię można znaleźć w aptece?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.