Szympansy inaczej wykonują zadania komputerowe, gdy są obserwowane przez publiczność, a inaczej, gdy nikt nie patrzy - informują naukowcy na łamach pisma "iScience".
W przypadku człowieka obecność publiczności sprawia, że niektóre czynności wykonywane są inaczej (lepiej albo gorzej) niż wówczas, gdy nikt nie patrzy. Okazuje się, że podobny wpływ publiczności na wykonywanie zadań można zaobserwować u szympansów.
Zdaniem naukowców nasza ludzka zależność od czyjejś oceny i przywiązanie do dobrej reputacji są głęboko zakorzenione w ewolucyjnej historii
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Kioto w Japonii przez sześć lat obserwował szympansy w warunkach laboratoryjnych. Zwierzęta wykonywały różne zadania przy użyciu ekranów dotykowych komputerów.
"Zaskoczeniem było, że na szympansy oddziałuje obecność publiczności, i to publiczność składająca się z ludzi!" - opisuje Christen Lin.
Zespół przeanalizował tysiące sesji, w których szympansy wykonywały zadania przy użyciu ekranów dotykowych.
Okazało się, że w przypadku niektórych zadań, zwłaszcza trudniejszych, związanych z liczeniem, zwierzęta wykonywały je lepiej, gdy była większa liczba obserwatorów. Z kolei w przypadku najprostszego zadania efekty były gorsze, gdy liczba obserwatorów rosła.
Jak na razie naukowcy powstrzymują się od odpowiedzi, jaki mechanizm leży u podstaw takiego zachowania szympansów.
Więcej: www.cell.com/iscience/fulltext/S2589-0042(24)02416-7?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS2589004224024167%3Fshowall%3Dtrue (PAP)
Nowe odkrycie może zrewolucjonizować przemysł oparty na chemii organicznej, w tym produkcję leków.
Analiza danych wykazła, że w dotychczasowym opisie coś jest nie tak.
Podczas mistrzostw świata 2026 piłkarze będą narażeni na ekstremalny stres cieplny
Pingwiny maskowe zasypiają tysiące razy dziennie na 4 sekundy. Czemu?
Ryby stanowią potencjalne zagrożenie dla jesiotra ostronosego.
Amerykański rząd zadecydował w czwartek, że populacja niedźwiedzi grizli nie jest już zagrożona.