Szympansy inaczej wykonują zadania komputerowe, gdy są obserwowane przez publiczność, a inaczej, gdy nikt nie patrzy - informują naukowcy na łamach pisma "iScience".
W przypadku człowieka obecność publiczności sprawia, że niektóre czynności wykonywane są inaczej (lepiej albo gorzej) niż wówczas, gdy nikt nie patrzy. Okazuje się, że podobny wpływ publiczności na wykonywanie zadań można zaobserwować u szympansów.
Zdaniem naukowców nasza ludzka zależność od czyjejś oceny i przywiązanie do dobrej reputacji są głęboko zakorzenione w ewolucyjnej historii
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Kioto w Japonii przez sześć lat obserwował szympansy w warunkach laboratoryjnych. Zwierzęta wykonywały różne zadania przy użyciu ekranów dotykowych komputerów.
"Zaskoczeniem było, że na szympansy oddziałuje obecność publiczności, i to publiczność składająca się z ludzi!" - opisuje Christen Lin.
Zespół przeanalizował tysiące sesji, w których szympansy wykonywały zadania przy użyciu ekranów dotykowych.
Okazało się, że w przypadku niektórych zadań, zwłaszcza trudniejszych, związanych z liczeniem, zwierzęta wykonywały je lepiej, gdy była większa liczba obserwatorów. Z kolei w przypadku najprostszego zadania efekty były gorsze, gdy liczba obserwatorów rosła.
Jak na razie naukowcy powstrzymują się od odpowiedzi, jaki mechanizm leży u podstaw takiego zachowania szympansów.
Więcej: www.cell.com/iscience/fulltext/S2589-0042(24)02416-7?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS2589004224024167%3Fshowall%3Dtrue (PAP)
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.