Portugalia: Znaleziono pozostałości po templariuszach

W średniowiecznej wieży w Dornes, w środkowej Portugalii, znaleziono ślady po utworzonym w 1128 r. zakonie templariuszy, w tym m.in. ich nagrobki oraz monety znajdujące się w tej pięciokątnej budowli.

Obiekt ten, mający funkcje wojskowe, w szczególności istniejący w celu obrony rzeki Tag, został zbudowany z łupków oraz wapienia na początku XIII w. Za jego fundament posłużyły ruiny starej rzymskiej wieży.

Według portugalskich archeologów badających od 2023 r. wieżę w Dornes poza kilkoma kamiennymi płytami nagrobkowymi templariuszy udało się też odkopać chodnik wyłożony płytami z łupków. Był on usytuowany na głębokości 1 metra pod parterem wieży.

Bruno Gomes, burmistrz gminy Ferreira do Zezere, na terenie której leży Dornes, sprecyzował, że prowadzone na zewnątrz wieży badania pomogły też odnaleźć monety należące do templariuszy. Archeolodzy przypuszczają, że mogły one zostać zakopane w tym samym czasie, co ciała średniowiecznych rycerzy. Ich groby jednak umieszczano wewnątrz budowli.

"Liczymy, że dzięki temu odkryciu uda nam się precyzyjniej określić czas tych pochówków templariuszy złożonych w tutejszej wieży" - dodał Gomes cytowany przez Radio Observador .

Jak powiedział, w wieży, która w XVI w. straciła swoje funkcje militarne i została zamieniona na dzwonnicę, może powstać jeszcze w 2025 r. małe muzeum.

Dornes było jednym z kilku miejsc obecności templariuszy w Portugalii. Główna siedziba portugalskich członków tego zakonu znajdowała się w Tomarze, gdzie w 1162 r. wielki mistrz Gualdim Pais wybudował zamek. To właśnie z jego inicjatywy miała powstać również wieża w Dornes.

W 1320 r. templariusze odnowili w Portugalii działalność jako Zakon Rycerzy Chrystusa Króla. W kolejnych wiekach na terenie zamku w Tomarze rozbudowywali m.in. znajdującą się za murami obronnymi część klasztorną.

Z Tomaru Marcin Zatyka

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg