Wykrywaczem metali znalazł skarb Wikingów

Skarb srebrnych monet został odkryty wykrywaczem metali na polu uprawnym w północno-zachodniej Anglii - informuje serwis internetowy BBC News.

Skarb złożony z 92 srebrnych monet z IX i X wieku oraz innych srebrnych przedmiotów został odnaleziony przez archeologa-amatora na terenie Furness, krainy geograficzno-historycznej w północno-zachodniej Anglii, w południowej części hrabstwa Kumbria, ale dokładne położenie miejsca odkrycia skarbu nie jest podawane do publicznej wiadomości.

Zdaniem ekspertów, znalezisko jest ważnym obiektem kultury materialnej i świadectwem obecności Wikingów na Półwyspie Furness nad Morzem Irlandzkim w IX i X wieku.

Oprócz srebrnych monet, wśród których znajdują się dwa arabskie dirhamy, w skład skarbu wchodzą srebrne sztabki oraz bransoleta.

Według Sabiny Skae, kurator muzeum w Barrow-in-Furness, odkrycie ma duże znaczenie dla archeologów, gdyż skarby z tego okresu są rzadkimi znaleziskami, a ostatnie znalezisko jest największym skarbem o dużej wartości, odnalezionym w tej części kraju.

Naukowcy z Muzeum Brytyjskiego w Londynie szacują aktualnie wartość odnalezionego skarbu. Jak poinformował dr Gareth Williams z tego muzeum, specjalizujący się w dziedzinie historii Wikingów, w połowie X wieku tereny dzisiejszej północno-zachodniej Anglii znajdowały się poza obszarem regulowanego bicia monet, jakie obowiązywało wówczas na pozostałym obszarze Anglii.

Odnaleziony w Furness skarb odzwierciedla tę sytuację, dzięki czemu jest unikalnym znaleziskiem.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.