Skarb srebrnych monet został odkryty wykrywaczem metali na polu uprawnym w północno-zachodniej Anglii - informuje serwis internetowy BBC News.
Skarb złożony z 92 srebrnych monet z IX i X wieku oraz innych srebrnych przedmiotów został odnaleziony przez archeologa-amatora na terenie Furness, krainy geograficzno-historycznej w północno-zachodniej Anglii, w południowej części hrabstwa Kumbria, ale dokładne położenie miejsca odkrycia skarbu nie jest podawane do publicznej wiadomości.
Zdaniem ekspertów, znalezisko jest ważnym obiektem kultury materialnej i świadectwem obecności Wikingów na Półwyspie Furness nad Morzem Irlandzkim w IX i X wieku.
Oprócz srebrnych monet, wśród których znajdują się dwa arabskie dirhamy, w skład skarbu wchodzą srebrne sztabki oraz bransoleta.
Według Sabiny Skae, kurator muzeum w Barrow-in-Furness, odkrycie ma duże znaczenie dla archeologów, gdyż skarby z tego okresu są rzadkimi znaleziskami, a ostatnie znalezisko jest największym skarbem o dużej wartości, odnalezionym w tej części kraju.
Naukowcy z Muzeum Brytyjskiego w Londynie szacują aktualnie wartość odnalezionego skarbu. Jak poinformował dr Gareth Williams z tego muzeum, specjalizujący się w dziedzinie historii Wikingów, w połowie X wieku tereny dzisiejszej północno-zachodniej Anglii znajdowały się poza obszarem regulowanego bicia monet, jakie obowiązywało wówczas na pozostałym obszarze Anglii.
Odnaleziony w Furness skarb odzwierciedla tę sytuację, dzięki czemu jest unikalnym znaleziskiem.
Mogłoby to rozwiązać jedną z głównych kosmologicznych zagadek.
Eksperci mówią jednak o silnej niestabilności głównych obszarów lodowych.
Pełny wymiar związanych z nim zagrożeń dopiero zaczynamy poznawać
Badacze wykorzystali dane z ponad 10 lat obserwacji pojawiających się na planecie zórz.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.