Odkryto wielki meteoryt

Odkryto meteoryt, którego całkowita masa może sięgać nawet 30 ton, co czyni go jednym z największych na świecie - informują naukowcy z Chin.

Wielką, dziwacznie ukształtowaną bryłę odnaleziono w górach Ałtaju, dokąd w celu sprawdzenia wstępnych doniesień wybrał się Baolin Zhang - naukowiec z pekińskiego planetarium.

Skała przywędrowała z obrzeży Układu Słonecznego i przedstawia sobą dużą wartość naukową.

Wielki, brązowy kamień sterczy spod granitowego odłamu, część widoczna ma ponad dwa metry długości i metr szerokości. Zhang szacuje masę meteorytu na 25 - 30 ton, co oznacza, że jest to jeden z największych znanych, który być może pozbawi palmy pierwszeństwa największy chiński meteoryt znaleziony w tym samym rejonie w roku 1998 - o masie 28 ton.

Na największy meteoryt, o masie 60 ton, natknięto się w Namibii. Inne znaczące okazy to m.in. 37-tonowy kamień z Argentyny i 30-tonowy z Grenlandii.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.