Skarb rzymskich monet odkryty na stanowisku w Walii

Archeolodzy poinformowali o odkryciu w Walii dużej ilości rzymskich monet z III wieku - informuje serwis internetowy BBC News.

Odkrycia dokonał członek klubu wykrywaczy metali w Welshpool na polu koło miejscowości Montgomery w hrabstwie Powys w środkowej Walii.

Na stanowisku, którego położenie utrzymywane jest jeszcze w tajemnicy, odnaleziono 3000 rzymskich monet ze stopu miedzi, pochodzących z III wieku.

Około 900 monet zostało odnalezionych przez poszukiwacza metali, pozostałe wydobyli powiadomieni o znalezisku archeolodzy z Powiernictwa Archeologicznego Clwyd-Powys. Większość monet znajdowała się w ziemi w dużym ceramicznym naczyniu.

W odległości kilku kilometrów od miejsca odkrycia monet, w wiosce Forden, znajdował się niegdyś rzymski fort.

Według archeologa Chrisa Martina, znalezisko może lepiej poznać życie Rzymian w środkowej Walii pod koniec III wieku.

Monety zostały przewiezione do Narodowego Muzeum Walijskiego w Cardiff, gdzie eksperci zbadają szczegółowo znalezisko i sporządzą jego dokumentację.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.