300 amfor na rzymskim pokładzie

U wybrzeży Albanii archeolodzy odnaleźli zatopiony wrak rzymskiego statku sprzed ponad 2000 lat wraz z ładunkiem - informuje serwis internetowy Press TV.

Odkrycia dokonał zespół naukowców z Albanii i USA badający dno morskie w okolicach Półwyspu Karaburun w południowo-zachodniej Albanii, w rejonie Cieśniny Otranto.

Archeolodzy odnaleźli na głębokości 50 metrów wrak rzymskiego statku o długości 30 metrów, który zatonął wraz z ładunkiem ponad 300 amfor. Zdaniem naukowców, znalezisko pochodzi z przełomu II i I wieku p.n.e.

Jak poinformował dr Jeff Royal z amerykańskiej Fundacji Morskiej RPM - organizacji pokrywającej koszty podwodnych poszukiwań archeologicznych u wybrzeży Albanii - najnowsze znalezisko pozwoli lepiej poznać relacje handlowe na ważnym szlaku morskim łączącym wybrzeża Morza Adriatyckiego z południową Italią, Grecją i Afryką Północną.

W okresie II w. p.n.e. - I w. n.e. ruch na tym szlaku był bardzo intensywny, a porty położone na wybrzeżu dzisiejszej Albanii, od 168 r. p.n.e. wchodzącej w skład rzymskiej prowincji Iliria, stanowiły ważną jego część.

Według dr Adriana Anastasi z Instytutu Archeologicznego Albanii, znalezisko jest ważne nie tylko dla naukowców prowadzących badania, ale także dla całej albańskiej archeologii podwodnej.

Zespół archeologów prowadzi badania dna morskiego u wybrzeży Albanii od 5 lat i w tym czasie odnalazł wraki 20 statków z czasów starożytnych, z okresu średniowiecza oraz współczesnych.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.