U wybrzeży Albanii archeolodzy odnaleźli zatopiony wrak rzymskiego statku sprzed ponad 2000 lat wraz z ładunkiem - informuje serwis internetowy Press TV.
Odkrycia dokonał zespół naukowców z Albanii i USA badający dno morskie w okolicach Półwyspu Karaburun w południowo-zachodniej Albanii, w rejonie Cieśniny Otranto.
Archeolodzy odnaleźli na głębokości 50 metrów wrak rzymskiego statku o długości 30 metrów, który zatonął wraz z ładunkiem ponad 300 amfor. Zdaniem naukowców, znalezisko pochodzi z przełomu II i I wieku p.n.e.
Jak poinformował dr Jeff Royal z amerykańskiej Fundacji Morskiej RPM - organizacji pokrywającej koszty podwodnych poszukiwań archeologicznych u wybrzeży Albanii - najnowsze znalezisko pozwoli lepiej poznać relacje handlowe na ważnym szlaku morskim łączącym wybrzeża Morza Adriatyckiego z południową Italią, Grecją i Afryką Północną.
W okresie II w. p.n.e. - I w. n.e. ruch na tym szlaku był bardzo intensywny, a porty położone na wybrzeżu dzisiejszej Albanii, od 168 r. p.n.e. wchodzącej w skład rzymskiej prowincji Iliria, stanowiły ważną jego część.
Według dr Adriana Anastasi z Instytutu Archeologicznego Albanii, znalezisko jest ważne nie tylko dla naukowców prowadzących badania, ale także dla całej albańskiej archeologii podwodnej.
Zespół archeologów prowadzi badania dna morskiego u wybrzeży Albanii od 5 lat i w tym czasie odnalazł wraki 20 statków z czasów starożytnych, z okresu średniowiecza oraz współczesnych.
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.