Przenośna broń laserowa nie jest już tylko domeną science fiction - podaje w poniedziałek hongkoński dziennik "South China Morning Post", cytując chińskich naukowców pracujących nad laserowym karabinem zdolnym do zapalania celów oddalonych o prawie kilometr.
Karabin ZKZM-500, klasyfikowany jako broń nieśmiercionośna, wytwarza niewidoczną dla oka, przenikającą przez okna wiązkę laserową, która powoduje "natychmiastowe zwęglenie" skóry i tkanek, wywołując "ból nie do wytrzymania" - powiedział gazecie jeden z badaczy z Instytutu Optyki i Mechaniki Precyzyjnej przy Chińskiej Akademii Nauk w mieście Xi'an, biorący udział w opracowaniu i testach nowej broni. Laser "w ułamek sekundy przepala ubranie", a "jeśli materiał jest palny, cała osoba zostanie zapalona" - dodał naukowiec.
Karabin waży około 3 kg, czyli mniej więcej tyle samo, co popularny karabinek automatyczny Kałasznikowa, a jego zasięg wynosi około 800 metrów - podał "SCMP", nie precyzując, czy w ciężarze uwzględniono również akumulatory litowe, które według dziennika mają wystarczyć na co najmniej tysiąc "strzałów" trwających po nie więcej niż 2 sekundy.
Prototyp został zbudowany przez firmę z Xi'anu, która poszukuje teraz partnera z sektora obronności lub bezpieczeństwa, by zacząć masową produkcję. Koszt wytworzenia karabinu ma wynosić ok. 100 tys. juanów (15 tys. USD) za sztukę - powiedział gazecie przedstawiciel tej firmy.
Według gazety broń mogłaby trafić do jednostek antyterrorystycznych chińskiej policji i znaleźć zastosowanie np. przy unieszkodliwianiu przestępców, którzy przetrzymują zakładników. Mogłaby też być używana przez armię do przeprowadzania ataków z ukrycia; wiązka jest dość silna, by np. przepalać ściany zbiorników z paliwem na wojskowych lotniskach, doprowadzając do zapłonu - podał hongkoński dziennik.
Jako że wiązka jest niewidoczna i bezgłośna, "nikt nie będzie wiedział, skąd nastąpił atak; to będzie wyglądało na wypadek" - powiedział inny naukowiec związany z projektem. Badacze zastrzegli sobie anonimowość ze względu na charakter projektu.
Miniaturyzacja broni laserowej wywołuje jednak obawy, że może ona wpaść w ręce przestępców lub terrorystów, którzy mogą wykorzystać jej niszczycielskie właściwości, np. dokonując podpaleń z ukrycia.
Z Kantonu Andrzej Borowiak
Cyfryzacja może się stać fałszywym bogiem, który dyktuje ludziom, co powinni myśleć i robić.
W ludzkim wykonaniu utworu muzycznego urzeka nas właśnie to, co nie jest "komputerowe".
Negatywne następstwa nie są tak powszechne ani tak poważne, jak sądzono.
Ślady tej ludności odnajdują w Jaskini pod Huczawą polscy archeolodzy.
Czyli skąd rośliny na całym kontynencie wiedzą, czy dany rok będzie nasienny czy nie?
Chińscy naukowcy odkryli mech, który może znieść warunki typowe dla Marsa.