Koncentracja uwagi, zdrowie psychiczne i samopoczucie poprawiają się po dwóch tygodniach odcięcia od mobilnego internetu - informuje pismo "PNAS Nexus".
Amerykanie spędzają średnio prawie pięć godzin dziennie na korzystaniu ze swoich smartfonów, a połowa Amerykanów, którzy używają smartfonów, martwi się, że używają swoich urządzeń zbyt często.
Noah Castelo z University of Alberta w Edmonton (Kanada)i jego współpracownicy starali się ustalić, czy stały dostęp do Internetu za pośrednictwem smartfonów szkodzi funkcjonowaniu poznawczemu i zdrowiu psychicznemu.
Autorzy zrekrutowali 467 uczestników z Prolific.co, międzynarodowego panelu badawczego, który umożliwia zarabianie poprzez uczestnictwo w badaniach naukowych oraz testowanie gier i aplikacji. Poproszono ich, aby zainstalowali na swoich iPhone'ach aplikację blokującą cały dostęp do Internetu. Połowa uczestników miała zablokowane telefony przez pierwsze dwa tygodnie, podczas gdy druga połowa pełniła funkcję grupy kontrolnej. W drugim dwutygodniowym okresie grupy zamieniły się rolami.
Uczestnicy uznali eksperyment za trudny. Spośród 467, którzy zgodzili się zainstalować aplikację, zrobiło to tylko 266, a tylko 119 miało blokadę aktywną przez co najmniej 10 dni. Blokada Internetu skróciła czas spędzany przed ekranem ze średnio 314 minut dziennie do 161 minut dziennie i spowodowała znaczną poprawę subiektywnego samopoczucia, zdrowia psychicznego i obiektywnie mierzonej zdolności do utrzymania uwagi.
Zmiana w zdolności do utrzymania uwagi była równoważna z wymazaniem 10 lat spadku związanego z wiekiem, a poprawa objawów depresji była większa niż średni efekt farmaceutycznych leków przeciwdepresyjnych. Co ciekawe, w grupie, która zablokowała Internet przez pierwsze dwa tygodnie, subiektywne samopoczucie i zdrowie psychiczne pozostały znacząco wyższe po czterech tygodniach, nawet po dwóch tygodniach powrotu do sieci.
Paweł Wernicki (PAP)
pmw/ bar/
Opracowano je z pomocą ochotnika, który w czasie swojego życia został ugryziony kilkaset razy.
Ok. 2,1 mln. nigeryjskich dzieci nie otrzymało ani jednej rutynowej dawki szczepień ochronnych.
NASA poinformowała o nowych wynikach badań z misji kosmicznej Juno.
Otyłość dziecięca stanowi coraz większe wyzwanie na całym świecie.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.