Szwajcaria ma najdłuższy tunel na świecie. W piątek o godz. 14.17, po 25 latach planowania i ponad 10 latach prac budowlanych, przewiercono tunel pod Przełęczą Świętego Gottharda, mający 57 km długości.
Dwa trzęsienia ziemi o sile 6,4 i 6,1 w skali Richtera nawiedziły w czwartek wieczorem (w piątek rano czasu polskiego) rejon Wysp Andrejanowa u wybrzeży Alaski - poinformowało amerykańskie centrum geologiczne USGS. Nie wydano ostrzeżenia przed tsunami.
Nie wiadomo jeszcze ile gazu łupkowego w Polsce będzie się nadawało do wydobycia - przypominają organizatorzy konferencji w w Waszyngtonie, podczas której Polska i 16 innych państw zapoznało się z doświadczeniami USA w poszukiwaniach i eksploatacji tego gazu.
W arktycznej lawie mogą znajdować się najstarsze fragmenty ziemskich skał sprzed miliardów lat - informują naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika "Nature".
Gleby lekkie i porowate lepiej chłoną wodę, dlatego miejscowości położone na tego typu gruntach mogą łagodniej przechodzić powodzie. Tzw. nasiąkliwość podłoża i rodzaj gruntu należą do podstawowych elementów, pozwalających prognozować skutki powodzi.
Polscy geolodzy w otworze badawczym na Suwalszczyźnie znaleźli wieczną zmarzlinę sprzed 13 tysięcy lat. To europejski fenomen przyrodniczy i najzimniejsze skały w Europie - poinformowali eksperci Państwowego Instytutu Geologicznego w piątek podczas konferencji prasowej w Warszawie.
Eksperci, z którymi rozmawiała PAP, uważają, że jeśli zima będzie łagodna, bez umowy z Rosją gazu może nam wystarczyć "na styk", ale przy mrozach możemy mieć do czynienia z kryzysem gazowym; bez względu na temperatury przemysł musiałby się liczyć z ograniczeniami dostaw.
Do jesieni nadzór górniczy przygotuje kompendium informacji potrzebnych inwestorom, zainteresowanym poszukiwaniem i wydobyciem gazu łupkowego w Polsce. Chodzi m.in. o zbiór reguł i przepisów, związanych z rozpoczęciem takiej działalności.
10-kilometrowa ścieżka turystyczna zostanie otwarta w niedzielę w Olsztynie k. Częstochowy. Wydarzeniu towarzyszyć będzie piknik geologiczny.
Bogactwa naturalne Afganistanu są warte co najmniej 3 biliony dolarów, trzykrotnie więcej, niż oszacowali to niedawno Amerykanie - oświadczył wczoraj afgański minister górnictwa Wahidullah Szarani.