Kto dziś zajmuje się poszukiwaniem kosmitów? Wbrew pozorom nie żądni sensacji poszukiwacze UFO czy „zakręceni” domorośli badacze zjawisk paranormalnych. .:::::.
Był 30 czerwca 1908 roku. W dolinie rzeki Podkamienna Tunguska, 750 km na północ od Irkucka, budził się dzień. Nagle rozległ się huk, pojawił się grzyb ognia i dymu, a za nim przewracająca wszystko fala gorąca. Ludzie byli przekonani, że nadszedł koniec świata. .:::::.
Mimo że ziemska atmosfera skutecznie chroni nas przed zbyt dużą ilością meteorów, niektóre z nich spadają nam pod nogi. Jeżeli są to małe kawałki skalne, nic nam nie grozi. .:::::.
Odkrywanie nowych planet jest jak szukanie igły w ogromnym stogu siana w bezksiężycową noc. A jednak udało się znaleźć planetę niezwykle podobną do Ziemi. .:::::.
Brytyjskie Towarzystwo Astronomiczne po raz kolejny zrobiło pomiary zanieczyszczenia nieba... światłem. .:::::.
Co rusz wybucha sensacja, że na Marsie znaleziono wodę. A przecież wody we wszechświecie jest sporo i wcale nie musi oznaczać istnienia życia. .:::::.
O tym, że Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA planuje powrót na Księżyc, wiadomo od dawna. Człowiek ma ponownie stanąć na Srebrnym Globie nie później niż w 2020 roku. Czy wiadomo jednak, po co tak właściwie się tam wybieramy? .:::::.
Teraz już mamy pewność. Galaktyka Andromedy – jeden z największych obiektów w najbliższym sąsiedztwie Ziemi – powstała na skutek kosmicznej kraksy.
Wreszcie wiadomo, co powiedział pierwszy człowiek, stawiając stopę na Księżycu. Przez cztery dziesięciolecia byliśmy w błędzie, choć złe tłumaczenie na polski wpadkę Armstronga tuszowało. A było tak. .:::::.
Fragment książki "Zdziwienia - wszechświat ludzi o długich oczach", Wydawnictwo WAM, 2006 .:::::.