Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Nie można wykluczyć, że gdzieś na świecie w sporcie stosuje się już doping genowy, polegający na transferze genów do komórek w ciele sportowca. To pomysł zaczerpnięty z terapii genowej - mówi ekspert Światowej Agencji Antydopingowej prof. Carl Johan Sundberg.
Owce sklonowane metodą transferu jąder komórkowych starzeją się w zwykłym tempie - pokazały badania prowadzone m.in. na zwierzętach sklonowanych z tego samego materiału genetycznego co owieczka Dolly.
5 lipca 1996 r., przed 20 laty, przyszła na świat owieczka Dolly, pierwszy ssak, którego sklonowano z komórek somatycznych. Urodziła się w Instytucie Roslin we wsi Roslin pod Edynburgiem. Była to zasługa prof. Keitha Campbella i prof. Iana Wilmuta, szefa instytutu.
Bank DNA zwierząt zagrożonych wyginięciem czy szczególnie narażonych na negatywny wpływ działalności człowieka powstał w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Dotąd udało się zebrać m.in. próbki niedźwiedzi, antylop i wilków.
Ochrona genomu człowieka to w istocie nasze zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń Polaków - podkreśla Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. W najnowszym stanowisku zwraca uwagę na pilną potrzebę pełnej prawnej ochrony genomu człowieka.
Brytyjscy naukowcy uzyskali zgodę w poniedziałek na rozpoczęcie niezwykle kontrowersyjnego programu badań nad modyfikowaniem genów ludzkich zarodków. Przeciwnicy programu twierdzą, że może on doprowadzić w przyszłości do "projektowania dzieci na zamówienie".
Drzewa mogą być wyjątkowo "gadatliwymi" świadkami zdarzeń. Ważne informacje potrafią z nich wydobyć naukowcy. Wystarczy kawałek liścia czy igły, by ustalić profil genetyczny drzewa i wytropić złodziei drewna, a nawet mordercę, który swoją ofiarę ukrył pod drzewem.
Rak płuca należy do kilku nowotworów o bardzo wysokiej liczbie zmian genetycznych w komórkach, a to wpływa na możliwości i efekty terapii - mówili eksperci na Europejskiej Konferencji nt. Raka Płuca (ELCC), odbywającej się w Genewie od 15 do 18 kwietnia.
Badając krew czy ślinę z miejsca przestępstwa, można już ustalić płeć poszukiwanego, a nawet kolor jego oczu lub włosów. Jednak naukowcy z Warszawy są już blisko opracowania testu kryminalistycznego, który pozwoli tylko dzięki badaniom DNA ustalić czyjś wiek.
Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował technikę sztucznego zapłodnienia przy wykorzystaniu DNA trzech osób - dwóch kobiet i mężczyzny. Po Izbie Gmin, we wtorek także Izba Lordów przyjęła rządowy projekt nowych uregulowań.