Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Obecność określonych bakterii w różnych miejscach ludzkiego organizmu może sprzyjać powstawaniu kamieni nerkowych - informuje pismo "Microbiome"
Spośród wszystkich naczelnych, prawdopodobnie tylko ludzki mózg przesyła informacje wieloma ścieżkami jednocześnie. Może to być jeden z filarów zdolności do abstrakcyjnego myślenia.
Dwa gatunki spokrewnionych ze sobą nicieni, które do tej pory uważano za identyczne, dzielą miliony lat niezależnej ewolucji - dowiodły badania z udziałem Polki. Opisano je na łamach "Nature Communications".
Pióropusz lodu i pary wodnej tryskający z księżyca Saturna, Enceladusa, zawiera cyjanowodór i utlenione związki organiczne - odkryli naukowcy analizujący dane z sondy Cassini. Opublikowane właśnie wyniki badań sugerują, że na Enceladusie mogłoby istnieć życie.
Dziesiątki tysięcy wraków wokół wybrzeży Wielkiej Brytanii stało się ostoją życia morskiego - informują najnowsze badania ogłoszone na łamach pisma "Marine Ecology".
Do gatunków, które przechodzą tzw. test lustra - sprawdzian, będący jedną z podstawowych metod badania samoświadomości zwierząt - dołączyły myszy. Nowe badania wskazują, że mogą one rozpoznawać w lustrze własne odbicie. Naukowcy zidentyfikowali też komórki nerwowe, które odpowiadają za to zjawisko.
Naukowcy wykryli kolejny zmysł u delfinów. Okazuje się, że potrafią wyczuwać pole elektryczne, które pomaga im chwytać ukryte pod piaskiem ryby oraz znajdować odpowiedni kierunek.
Pingwiny maskowe zasypiają tysiące razy dziennie na 4 sekundy. Zaspokajają dobowe zapotrzebowanie na sen, ale zawsze jest sen przerywany ze względu na niebezpieczeństwo ataku przez drapieżniki - wynika z badania opublikowanego w "Science".
Biotechnolodzy z ludzkich komórek nabłonka stworzyli mikroroboty, które pobudzają wzrost neuronów. Kiedyś takie tworzone dla konkretnego pacjenta bioroboty mogłyby wspierać regenerację tkanek, oczyszczać tętnice, czy zabijać komórki raka - uważają naukowcy.
Lublin gościł mikrobiologów i genetyków, którzy spotkali się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, by podzielić się doświadczeniem i wiedzą podczas sympozjum zatytułowanego "Metagenomy różnych środowisk".