Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Polscy przyrodnicy rozpoczęli w Libanie akcję edukacyjną, mającą na celu ochronię migrujących ptaków. Libańskie dzieci dowiedzą się jak wiele bociany znaczą dla Polaków. Ma to pomóc zniechęcić miejscową ludność do sportowych polowań.
Ekosystemy skolonizowane przez obce gatunki roślin produkują więcej biomasy. W obliczu zmian klimatu takie i inne zmiany w ekosystemach mogą być coraz częstsze - informują niemieccy i amerykańscy naukowcy w komunikacie przesłanym PAP.
W drogę do Europy wyruszyły z Afryki bociany - powiedział PAP przyrodnik Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej. Także przy gniazdach i ptasich budkach lęgowych panuje coraz większy ruch.
Wyselekcjonowane specjalistyczne szczepy bakterii w warunkach tlenowych pomagają oczyszczać jeziora i stawy. Zaprzęgnięte w ten sposób do pracy mikroorganizmy potrafią oczyścić wody akwenu bezpieczną metodą biologiczną w niespełna pół roku.
Pszczoły potrafią wykryć nawet śladowe ilości narkotyków czy materiałów wybuchowych. Pracująca w Wielkiej Brytanii polska uczona potrafi wytrenować je tak, aby czując w próbce powietrza zapach heroiny czy kokainy, wysuwały zwinięty w rurkę języczek.
Zanieczyszczenie środowiska związkami fosforu, głównie z nawozów sztucznych, zagraża roślinom przystosowanym do życia na mniej żyznej glebie - wynika z badań, w których wzięli udział m.in. polscy badacze.
Rozwiązanie zagadki tajemniczego człowieka śniegów z Himalajów zaproponował brytyjski genetyk z Oksfordu Bryan Sykes, który uważa, że legendarny yeti to krzyżówka niedźwiedzia polarnego z brunatnym lub nieznany gatunek spokrewniony z polarnym praprzodkiem.
Pająki mają bogate życie "miłosne" - swojej wybrance potrafią przynieść miłosny podarunek w postaci tłustej muchy, czy zagrać na sieci niczym wytrawny muzyk - powiedział PAP dr Robert Rozwałka z Zakładu Zoologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Nie należy nadużywać antybiotyków i leczyć nimi przeziębień, a gdy już je przyjmujemy, należy robić to w sposób właściwy - apelują specjaliści z olsztyńskiego Sanepidu, których najnowsze badania wykazały, że u pacjentów z Warmii i Mazur rośnie liczba wielolekoopornych bakterii.
Dowody na istnienie zróżnicowanych form życia sprzed prawie 100 tysięcy lat znaleźli w osadzie na dnie jeziora na Antarktydzie brytyjscy naukowcy - podał magazyn "Diversity".