Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Powstał nowy rodzaj plastiku, który można niemal dowolną liczbę razy rozkładać na czynniki pierwsze i wytwarzać nowe przedmioty. Dzięki zastosowanej metodzie można też rozkładać istniejące już tworzywa.
Badania przeglądowe wykazały, że gleba w miastach starożytnych Majów jest silnie zanieczyszczona rtęcią - informuje pismo "Frontiers Science Communications in Environment".
Laboratoryjne badanie na hodowlach ludzkich komórek wskazało, że cząstki coraz powszechniej obecnego w środowisku nanoplastiku mogą zaburzać pracę tych narządów. Naukowcy wykryli zmiany w działaniu mitochondriów - komórkowych centrów energetycznych.
Zalegający w morzach plastik rozkłada się i uwalnia substancje, które razem z atmosferycznym dwutlenkiem węgla, zakwaszają wodę. To z kolei oznacza zagrożenie dla licznych organizmów.
Jak słyszę o akcjach typu adoptuj wilka, to mam gęsią skórę na plecach, burzy się we mnie krew, buntuję się, bo wiem, że to są tylko zabiegi marketingowe mające na celu to, aby zdobyć coraz więcej pieniędzy - powiedział PAP Marcin Kostrzyński, obserwator przyrody, autor filmów i książek.
Zanieczyszczenia powietrza w postaci pyłu zawieszonego PM2,5 nie działają rakotwórczo; raczej uaktywniają one w komórce powstałe już uszkodzenia w DNA, wyzwalając rozwój raka płuca - wynika z badań opublikowanych podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO)
Przez ostatnie 20 lat wiele się w Polsce zmieniło na dobre, jeśli chodzi o podejście do gospodarki odpadami, również niebezpiecznymi. Są one teraz o wiele lepiej wykorzystywane, a tylko kilka procent trafia na składowiska - mówi PAP dr hab. Katarzyna Grzesik z AGH.
Stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze, globalny poziom mórz i zawartość ciepła w oceanach osiągnęły rekordowe wartości w 2021 roku
Miejska roślinność chroni przed skutkami zanieczyszczonego powietrza. Najnowsze badania, opisane na łamach "Scientific Report", prowadzono na boiskach szkolnych.
Przyczyny katastrofy środowiskowej na Odrze nie są jeszcze do końca znane - oświadczyła w poniedziałek minister ochrony środowiska Niemiec Steffi Lemke. Jak dodała, jasne jest to, że jest ona efektem splotu szeregu okoliczności.