Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
68 gatunków ptaków leśnych, 168 - nadrzecznych i 33 gatunki wysokogórskie można spotkać w polskich Karpatach. Dane statystyczne nt. ptaków tego regionu uzyskało - w wyniku inwentaryzacji - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).
Sikorki i dzięcioły ucieszą się z nasion rzepaku; krukowate z orzechów włoskich. Dokarmiając ptaki zimą, pamiętajmy, że trzeba podawać im naturalny i świeży pokarm, np. łuskane ziarna słonecznika. Chleb lub resztki ze stołu mogą im tylko zaszkodzić.
Listopadowe liczenie kozic w Tatrach wykazało, że populacja tych rzadkich zwierząt jest stabilna. Przyrodnicy oszacowali, że w całych Tatrach żyje ich 1367.
Odpowiedź na to pytanie ma przynieść kolejny etap wyjątkowego projektu badawczo-edukacyjnego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Śledzenie wędrówki ptaków jest możliwe dzięki specjalnym nadajnikom.
W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku (Mazowieckie) zamieszkały dwa młode samce słonia indyjskiego o imionach Mong Tine i Shwe Myar, które przyjechały tam z zoo w Holandii. Zwierzęta aklimatyzują się w nowym miejscu. Na wybieg wyjdą w najbliższych dniach.
Piękne, dziwne, odrażające - takie owady będzie można od soboty oglądać w Muzeum w Gliwicach na poświęconej im wystawie pt. "Architekci, artyści, zabójcy i grabarze. W świecie owadów Jean'a Henri Fabre'a".
Bank DNA zwierząt zagrożonych wyginięciem czy szczególnie narażonych na negatywny wpływ działalności człowieka powstał w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Dotąd udało się zebrać m.in. próbki niedźwiedzi, antylop i wilków.
Rekordowa liczba 729 zimujących nietoperzy została zinwentaryzowana w Ojcowskim Parku Narodowym przez leśników z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Według naukowców od kilkunastu lat widać wyraźny wzrost liczebności tych ssaków na tym terenie.
Pierwsze zwiastuny wiosny - przebiśniegi i wawrzynek wilczełyko, zakwitły w samym środku kalendarzowej zimy w Zawoi u stóp Babiej Góry w Beskidach. Pylić zaczęły też leszczyny - poinformował w środę rzecznik Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul.