Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Pod gmachem ambasady USA w Rzymie znaleziono na murze monogram Chrystusa z czasów prześladowań chrześcijan w I wieku naszej ery - podał dziennik "Il Messaggero". Według naukowców odkrycie to rzuca nowe światło na szerzenie się chrześcijaństwa.
Podziemny piec hutniczy do termicznego przetwarzania rud ołowiu mający ok. tysiąca lat, a także o wiele starsze fragmenty ceramiki i narzędzi krzemiennych odnaleźli archeolodzy na terenie Miasteczka Śląskiego (Śląskie).
Przez lata mieszkańcy na zaoranych polach natrafiali na kości, ale średniowieczny gród pozostawał tylko w sferze legend. Zapomniane, średniowieczne miasto w Dzwonowie odkryto dopiero w 2014 r. - od tego czasu odnaleziono tam już łącznie ok. 70 tys. zabytków.
W regionie Peten w Gwatemali, wykorzystując technikę mapowania naukowcy znaleźli w gęstej dżungli dziesiątki tysięcy wcześniej niewykrytych domów, a także budowli obronnych i piramid stworzonych przez Majów - poinformował w niedzielę portal Time.
Tajemnicze kamienne kręgi, prawdopodobnie służące do wypalania rudy darniowej, odsłonili leśnicy z Nadleśnictwa Lidzbark. "Sarniogórskie Stonehenge", znajdujące się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, zostało odkryte w latach 90. XX wieku.
W bydgoskiej katedrze znaleziono 480 złotych monet oraz 200 innych zabytków, m.in. biżuterię, paciorki i dewocjonalia z XVI i XVII wieku. Odkrycia dokonali archeolodzy, którzy skarb znaleźli pod posadzką prezbiterium.
31 grudnia 1932 r. matematyk Marian Rejewski odczytał pierwsze informacje przesyłane za pośrednictwem niemieckiej maszyny szyfrującej.
Ekipa badawcza, m.in. z udziałem pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, prowadzi prace wykopaliskowe na Pustyni Bayuda w Sudanie. Celem zaplanowanych na trzy najbliższe lata badań jest poszukiwanie obiektów związanych ze starożytnym Królestwem Kermy.
Wybuch wulkanu Thera, który zniszczył kulturę minojską i zmienił klimat, mógł nastąpić wcześniej, niż sądzono - uważa naukowiec z Torunia. Jego badania mogą zmienić chronologię epoki brązu kolebki naszej cywilizacji - wschodniego Śródziemnomorza i Bliskiego Wschodu.
Równo 150 lat temu 7 listopada 1867 r. w Warszawie urodziła się Maria Skłodowska-Curie. Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla - a zarazem pierwsza kobieta uhonorowana tym najwyższym naukowym wyróżnieniem - inspiruje kolejne pokolenia uczonych.