Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Śmiertelność spowodowana dżumą nie była tak duża, jak sądzono.
Badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu chcą sprawdzić, jakimi środkami leczyli się ludzie w epoce staropolskiej, od XVI do XVIII w. W ramach wspólnego projektu starają się odtworzyć dawne leki w laboratorium.
Ok. dwa tysiące zabytków, w tym ponad 600 przedmiotów o znacznej wartości zabytkowej i historycznej, znaleziono podczas zakończonego kilka dni temu VIII etapu badań archeologicznych na Westerplatte. Odkryto m.in. polskie łuski i guziki mundurowe oraz monety.
Podczas wykopalisk archeologicznych w pobliżu położonego nad Morzem Śródziemnym miasta Iskenderun na południu Turcji odkryto największą w Anatolii tłocznię oliwy. Jej początki sięgają czasów cesarstwa wschodniorzymskiego - poinformował w poniedziałek dziennik "Hrriyet Daily News".
To miejsce pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego.
Badania genetyczne mogłyby w 100 proc. potwierdzić przyczyny śmierci Fryderyka Chopina - mówił PAP prof. Michał Witt z Instytutu Genetyki Człowieka PAN. Dodał, że materiał do badań mógłby pochodzić od pochowanych na warszawskich Powązkach rodziców i siostry kompozytora.
"Na tym gigantycznym wczesnośredniowiecznym cmentarzysku występują różnego typu pochówki - zarówno kurhanowe, jak i płaskie: ciałopalne i szkieletowe"
W Korei Południowej zidentyfikowano szczątki trzech spośród pierwszych katolickich męczenników w tym kraju, straconych na przełomie XVIII i XIX wieku w czasie prześladowań chrześcijan - poinformowały w środę władze diecezji Jeonju w południowej części kraju.
Dwieście grobów, w tym z okresu średniowiecza, i cenne zabytki odkryli wrocławscy naukowcy w czasie wykopalisk w czeskich Libkovicach. Badania są prowadzone we wsi, którą za kilka lat zniszczy kopalnia węgla brunatnego.
Kobiety i mężczyźni, zamieszkujący starożytne rzymskie miasto Herkulanum, nie jedli tych samych potraw - piszą naukowcy na łamach periodyku "Science Advances".