Nowy ptak sprowadził się do Europy

Siewieczka krzykliwa, zamieszkująca dotychczas w Ameryce Północnej, sprowadziła się na portugalskie Azory. Pierwsze młode tego gatunku narodziły się na wyspie Santa Maria.

Według portugalskich przyrodników, pojawienie się sieweczki krzykliwej na Azorach nie wynika z postoju tego gatunku w lotach migracyjnych z Ameryki Południowej do Afryki. Oczekiwane jest zadomowienie się ptaka na tym portugalskim archipelagu.

"Na wyspie Santa Maria kilka par ptaków tego gatunku złożyło jaja, z których w ostatnich tygodniach wylęgły się już młode. Oznacza to, że sieweczka krzykliwa chce się na stałe zadomowić w Europie", poinformowali portugalscy biolodzy z Ponta Delgada.

Nieoczekiwane pojawienie się żyjącego głównie w Ameryce Północnej ptaka tłumaczone jest przez badaczy zmieniającym się klimatem.

Charadrius vociferus zamieszkuje głównie łąki, pastwiska oraz suche płaskowyże w Ameryce Północnej. Wije gniazda z błota i pierza sytuując je na ziemi. Sieweczka krzykliwa charakteryzuje się dwiema czarnymi obręczami na szyi. Reszta ciała jest w kolorze biało-brązowym. Ptak z rodziny sieweczkowatych ma około 25 cm długości. Żywi się on głównie owadami.

Archipelag Azorów znajduje się na Atlantyku w odległości ok. 1500 km od wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego. Wyspy, zaliczające się do regionu Makaronezji, mają pochodzenie wulkaniczne. Wśród dziewięciu z nich Santa Maria jest położona najbliżej zachodniego wybrzeża Portugalii kontynentalnej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg