Leczenie lasem?

Na Mazurach powinny powstać leśne uzdrowiska, oferujące "leczenie lasem" - uważają botanicy w Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którzy jako jedni z pierwszych w Polsce zajęli się metodą "forest therapy", badaniem pozytywnego wpływu lasu na ludzkie zdrowie.

Pomysł, aby Mazury poza wypoczynkiem nad jeziorami zaoferowały mieszkańcom wielkich miast także tzw. drzewoterapię, pojawił się dzięki współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim.

Zdaniem dr Krystyny Kuszewskiej z wydziału Biologii UWM - która zainteresowała olsztyńskich leśników badaniami wpływu lasu na poprawę samopoczucia i stanu zdrowia - metoda "forest therapy" jest coraz popularniejsza na świecie. Dotychczas jednak nie znalazło to miejsca w polskich opracowaniach naukowych.

"Drzewoterapia może z powodzeniem rozwijać się w naszym kraju, a Mazury, ze względu na swoją specyfikę, mają do tego wprost wymarzone warunki - powiedziała dr Kuszewska. Jej zdaniem w leśnych ośrodkach osoby szukające wypoczynku mogłyby znaleźć fachową pomoc przeszkolonych terapeutów.

"Las jest doskonałym organizmem, wpływającym na nasze samopoczucie" - ocenił Marcin Żurkowski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Jak przypomniał, dzięki wydzielanym przez drzewa fitoncydom i olejkom eterycznym w leśnym powietrzu jest o połowę mniej bakterii niż w mieście.

Próby naukowego udowodnienia korzyści zdrowotnych środowiska leśnego dla organizmu człowieka rozpoczęli pod koniec lat 90. Japończycy. Badania udowodniły, że nawet krótki pobyt w lesie powoduje wyraźny spadek hormonu stresu. Spacer wśród drzew, nazywany "leśną kąpielą" pozwala zachować równowagę psychiczną, wzmacnia układ odpornościowy i pobudza organizm do odnowy. Zaobserwowano również różnice w oddziaływaniu poszczególnych typów lasów. Bory sosnowe działają uspokajająco, obniżają ciśnienie i wspomagają układ oddechowy. Liściaste grądy działają pobudzająco, poprawiają nastrój i wspomagają zdolność koncentracji.

W Japonii funkcjonuje obecnie ponad 30 ośrodków "forest therapy" stworzonych głównie z myślą o przeciwdziałaniu skutkom przepracowania.

W wielu krajach podjęto próby wykorzystania "leśnych kąpieli" w przypadkach autyzmu, depresji, niepełnosprawności i dolegliwości związanych z podeszłym wiekiem. Uruchomiono także ośrodki terapeutyczne dla uzależnionych, które realizują programy "Spotkaj drzewo".

W ocenie dr Piotra Gołosa z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Warszawie, zainteresowanie "forest therapy" mogłoby stanowić kolejną formę dotarcia do świadomości społeczeństwa z informacjami, jaką rolę pełni las.

Instytut przeprowadził badania ankietowe i określił model drzewostanu, jaki Polacy uznają za najlepsze miejsce dla wypoczynku i rekreacji. "Ankietowani opisali go jako las wysoki, stary, z dużą ilością światła, o mieszanym składzie gatunkowym i bogatym runie leśnym" - powiedział dr Gołos.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama