Łoś szkodnikiem jest

To sąd w Warszawie jest właściwy do rozstrzygania spraw o odszkodowania od Skarbu Państwa, reprezentowanego przez ministra środowiska, za szkody wyrządzone przez łosie w prywatnych lasach - zdecydował we wtorek Sąd Rejonowy w Grajewie (Podlaskie).

Takie postanowienia wydał w pierwszych kilku sprawach z wniosków poszkodowanych rolników. We wtorek na wokandzie jest w sumie jedenaście takich spraw, w środę kolejnych siedem. Najprawdopodobniej we wszystkich będą wydane podobne postanowienia.

Sąd uwzględnił tym samym wniosek pełnomocnika strony pozwanej, iż właściwy miejscowo jest sąd w Warszawie, a nie w Grajewie. Chodzi o adres strony pozwanej, czyli ministra środowiska.

W pozwach rolnicy domagają się od resortu odszkodowań uzasadniając, że minister nie wydał stosownych rozporządzeń dotyczących sprawy szkód wyrządzanych przez łosie. Kwoty odszkodowań wymieniane w pozwach rolników, wahają się od 3,7 tys. zł do 56 tys. zł.

Z decyzji grajewskiego sądu nie są zadowoleni rolnicy, którzy złożyli pozwy. Mówią, że na rozprawy do Warszawy będzie jeździł ich pełnomocnik, ale przede wszystkim są rozżaleni, że ich pozwy pół roku "przeleżały" w sądzie w Grajewie i dopiero teraz mają być przekazane do Warszawy. Obawiają się też, że tam kolejne miesiące sprawy będą czekały na wyznaczenie wokand.

Łoś nie jest w Polsce zwierzęciem chronionym, ale nie jest też zwierzyną łowną. Od 2001 roku obowiązuje bowiem moratorium zakazujące odstrzału tych zwierząt.

Na początku listopada do ministra środowiska trafiły dokumenty przygotowane przez naukowców, z propozycjami dotyczącymi dalszego postępowania z populacją łosia w naszym kraju.

Strategię ochrony i gospodarowania populacją łosia w Polsce minister zamówił dwa lata temu. Dokument powstał, aby wypracować rozwiązania i argumenty wobec postulatów leśników z północno-wschodniej Polski, którzy uważają, że trzeba przywrócić odstrzały łosi, ponieważ powodują one coraz więcej szkód w uprawach leśnych i że coraz częściej są przyczyną wypadków na drogach.

Naukowcy szacują, że w Polsce jest ok. 7,5 tys. łosi. Województwo podlaskie to region, gdzie łosi jest najwięcej w Polsce. Z dotychczasowych danych wynika, że w Biebrzańskim Parku Narodowym jest ich około 600, a w sąsiedniej Puszczy Augustowskiej - ok. 500. (PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»
 • ewa
  23.11.2011 13:24
  Łoś przyczyną wypadków? Nie człowiek który jedzie autem?
  Myślę, że łosie mają zupełnie inne zdanie. Człowiek zabiera im bagniste tereny, buduje autostrady, ...
  Łosie dał nam Stwórca, szanujmy je.
 • maruda67
  24.11.2011 20:41
  Łosie dał nam Stwórca, który powiedział: Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, napełniajcie ziemię i ujarzmiajcie ją. A niektórzy zamiast tego chcą by łoś był ważniejszy od człowieka.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.