Jakie było menu Majów?

Archeolodzy odkryli na stanowisku w południowo-wschodnim Meksyku pozostałości kuchni w królewskim pałacu Majów sprzed ponad 1000 lat - informuje serwis internetowy Monsters and Critics.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Kabah, położonym w odległości 18 kilometrów na południe od ruin miasta Majów Uxmal, na terenie prowincji Jukatan zajmującej północno-wschodnią część Półwyspu Jukatańskiego.

Jak poinformował Narodowy Instytut Antropologii i Historii Meksyku, archeolodzy odkryli miejsce przygotowywania posiłków o długości 40 metrów i szerokości 14 metrów, a w nim dużą ilość naczyń, kamiennych narzędzi i innych przedmiotów o różnych kształtach, a także pozostałości palenisk.

Według archeologów, znalezisko na stanowisku Kabah pochodzi z okresu 750-950 r., ale początki ludzkiego osadnictwa w tym miejscu sięgają 300 r. p.n.e.

Zdaniem Lourdes Toscano, archeologa z zespołu prowadzącego wykopaliska, odnalezione pozostałości były niegdyś kuchnią w pałacu władcy miasta, gdzie przygotowywano posiłki dla dużej liczby osób.

Wskazują na to znaczne rozmiary pomieszczenia kuchennego oraz ponadprzeciętna wielkość odnalezionych naczyń, ich ilość i rozmaitość, niezbędna dla przygotowywania różnych posiłków.

Szczątki organiczne odnalezione podczas prac wykopaliskowych zostaną poddane badaniom dla ustalenia, jakie rodzaje pożywienia były przygotowywane dla mieszkańców miasta.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.