Z Torunia do gwiazd

Wystawę pt. "Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku" przygotowało Muzeum Okręgowe w Toruniu. Ekspozycja, wykorzystująca multimedia i oferująca zajęcia praktyczne, będzie wędrować po kraju.

"Wystawa w naszym muzeum jest następną, po cieszących się wielką popularnością +Świecie Toruńskiego Piernika+ i +Fiat Lux+, propozycją +wędrującej+ ekspozycji, przeznaczonej do prezentowania w instytucjach muzealnych i naukowych w całym kraju. Jej celem jest zaprezentowanie i popularyzowanie postaci Mikołaja Kopernika w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób" - wyjaśniła kuratorka wystawy Anna Kornelia Jędrzejewska.

Ekspozycja ma charakter modułowy - składa się z segmentów prezentujących kolejne epoki, od czasów Kopernika po erę podboju kosmosu.

"W poszczególne jej części wpisano narrację o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernika, z zaakcentowaniem epokowego odkrycia w dziedzinie astronomii. Ponadto nasycono ją eksponatami, prezentującymi życie codzienne toruńskich mieszczan drugiej połowy XV i pierwszej połowy XVI wieku, m.in. późnośredniowieczną ceramiką, naczyniami klepkowymi, monetami" - zaznaczyła kuratorka.

Jak podkreślają autorzy koncepcji wystawy, dodatkowym walorem są specjalne "punkty aktywizujące" oraz pokazy multimedialne, m.in. filmy, animacje komputerowe. Zwiedzający mają okazję zasiąść w ławie szkolnej i spróbować pisania gęsim piórem, lub przymierzyć stroje z epoki Kopernika.

Punktem kulminacyjnym wystawy jest "przeniesienie" zwiedzającego w symboliczną "przestrzeń uniwersum". Widz patrzy na poruszający się układ heliocentryczny z wyjątkowej perspektywy.

Ekspozycja czynna będzie w Toruniu do 19 lutego 2012 roku, później wyruszy w podróż po kraju.

Zachętą do opracowania "wędrującej" wystawy był sukces ekspozycji "Świat toruńskiego piernika", która od dwóch lat odwiedza kolejne miasta. Dotychczas była prezentowana m.in. w Sierpcu, Dusznikach Zdroju, Wałbrzychu, Trzciance, Bytowie, Elblągu, Koszalinie, Kluczborku, Wieluniu i Szczecinie. Kolejka placówek chętnych do prezentowania ekspozycji sięga do połowy 2013 r.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama