Całun Turyński: Zagadka wciąż niewyjaśniona

Włoska Narodowa Agencja do spraw nowych technologii, energii i środowiska ENEA, która zakończyła niedawno 5-letnie badania nad Całunem Turyńskim stwierdziła, że nie udało jej się ustalić, jaki chemiczny proces mógł doprowadzić do powstania koloru podobnego do tego, który nosi Całun i wizerunek na nim utrwalony

Dlatego, jak podkreślono w jednej z konkluzji raportu, uznano, że powstanie trójwymiarowego fotograficznego negatywu z utrwalonym obrazem ukrzyżowanego człowieka wciąż stanowi „radykalne wyzwanie” dla ludzkiego umysłu. Naukowcy zastanawiając się nad jedną z teorii, która zakłada, że aby powstał taki obraz jak na Całunie, musiało dojść do wyładowania w krótkim czasie olbrzymiej energii elektromagnetycznej, będącej czymś w rodzaju rozbłysku światła. Ustalono, że tajemnicza energia musiałaby mieć moc 34 miliardów watów promieniowania ultrafioletowego próżniowego. A promieniowania o takiej mocy nie jest w stanie wyprodukować żadne nawet współczesne urządzenie. Najbardziej zaawansowane technicznie, obecnie dostępne urządzenia na rynku, mogą wytworzyć promieniowanie o mocy do kilkunastu miliardów watów UV próżniowego.

Całun turyński jest jedną z najbardziej znanych relikwii na świecie. Przechowywany w katedrze w Turynie, od dawna uchodzi za tkaninę, w którą owinięto ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu. Podczas szczegółowych badań wiarygodność całunu potwierdzają kolejni eksperci.

Nasza sonda: Czy - według Ciebie - Całun Turyński jest płótnem, w którym pogrzebano Jezusa?

«« | « | 1 | » | »»
 • Georg
  20.12.2011 15:12
  Blogoslawieni ktorzy nie widzieli,a uwierzyli.Tajemnica wiary w Boga zywego JEZUSA CHRYSTUSA,istnieje cos bardziej wspanialsszego na tym swiecie?
 • Bronak Kamarouski
  20.12.2011 18:20
  I jeszcze przyjdzie czas na zachwyt nad płótnem z Manopello.
 • Sławoj1979
  21.12.2011 20:14
  "Podczas szczegółowych badań wiarygodność całunu potwierdzają kolejni eksperci."
  Tytułem wpisujecie się w klimat GW.
  Albo jest potwierdzona to po co tytuł art o niewyjaśnionej zagadce? Jesteście portalem katolickim? Czego się wstydzicie? Jezusa Chrystusa?
 • Minerwa
  21.12.2011 21:55
  A po co mi to wiedzieć. Prawdziwy, nieprawdziwy? Przecież zbawia nas sam Jezus, a nie choćby najprawdziwsza relikwia. Niezależnie od tego, co z badań Całunu dowiedzieliśmy się o Męce Pańskiej, nie zmienia faktu, że odkupieni zostaliśmy za cenę nieopisaną, niewyobrażalną i przekraczającą zakres ludzkiego pojmowania.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.