Europejskie perły

Zespół naukowców z portugalskiego Instytutu Doświadczeń Morskich oraz z Uniwersytetu Algarve znalazł perły w ostrygach wyłowionych w regionie plaż południowej Portugali.

Dwie ostrygi z perłami zostały wyłowione na odcinku wybrzeża pomiędzy miastami Lagos i Portimao oraz u ujścia rzeki Guadiany do Oceanu Atlantyckiego. Naukowcy w ramach badania dokonali połowu ponad 750 mięczaków.

W jednej z ostryg znaleziono cztery niewielkiej wielkości perły, o średnicy mniejszej niż 2 milimetry. W drugiej muszli znajdował się większy okaz - o średnicy 5 milimetrów oraz 190 miligramach wagi.

Jak poinformował przedstawiciel Uniwersytetu Algarve, znalezione u portugalskich wybrzeży perły znajdowały się w ostrygach z gatunku Crassostrea.

"Perły te są istnym ewenementem w naszej części świata. Zjawisko już zostało poddane specjalistycznym studiom zespołów akademickich z Portugalii oraz Wielkiej Brytanii. Jednym z celów badań jest sprawdzenie źródła tego niezwykle rzadkiego zjawiska oraz możliwości hodowli w przyszłości perłodajnych mięczaków w wodach południowego wybrzeża Portugalii" - poinformowała Deborah Power, współpracowniczka portugalskiego Instytutu Doświadczeń Morskich.

Perły to naturalne produkty pochodzenia organicznego, powstające w płaszczu muszli mięczaków. Barwy pereł są różne i uzależnione od gatunku małży oraz rodzaju wody. Zazwyczaj występują one w słonych wodach.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg