Odnaleziono najstarsze gniazda dinozaurów

Najstarsze gniazda dinozaurów odnaleźli paleontolodzy w południowej Afryce. O swoim znalezisku poinformowali na łamach naukowego periodyku "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Gniazda datowano na 190 mln lat. Oznacza to, że są one o ok. 100 mln lat starsze od podobnych znalezisk.

Wylęgały się w nich roślinożerne, czworonożne dinozaury Massospondylus, należące do prozauropodów.

Naukowcy naliczyli co najmniej 10 gniazd tworzących kolonię. Co ciekawe, były one wykorzystywane wielokrotnie. Oznacza to, że grupa powracała w to samo miejsce gniazdowania.

Wokół gniazd odkryto ślady niewielkich łap. To dowód, że potomstwo, po wykluciu się, pozostawało przy gnieździe, przynajmniej do czasu podwojenia rozmiarów ciała.

Jaja były niewielkie (6-7 cm średnicy), za to starannie poukładane w gniazdach. Biorąc pod uwagę, że dorosła samica massospondyla mierzyła ok. sześciu metrów długości, świadczy to o dużej troskliwości o potomstwo.

"Mimo że mamy dużo skamieniałości samych dinozaurów, to jednak zdecydowanie brakuje nam informacji o ich biologii reprodukcyjnej. Dotyczy to przede wszystkim wczesnych dinozaurów" - podkreśla główny autor badań, kanadyjski paleontolog prof. Robert Reisz z University of Toronto w Mississauga.

Dodaje, że najnowsze odkrycie daje pierwszy, szczegółowy obraz reprodukcji u dinozaurów na wczesnym etapie ich historii ewolucyjnej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja