Czescy archeolodzy i zaginiona świątynia

Czescy archeolodzy odkryli w Sudanie kuszycką świątynię, którą jako ostatni na własne oczy oglądali europejscy podróżnicy w pierwszej połowie XIX wieku.

Piramidy z epoki królestwa Meroe. Ta starożytna monarchia Kuszytów istniała od końca VI w. p.n.e. do początku IV w. n.e. i to właśnie w tej krainie pojawiło się pierwsze w Afryce pismo alfabetyczne   Retlaw Snellac / CC 2.0 Sudan
Piramidy z epoki królestwa Meroe. Ta starożytna monarchia Kuszytów istniała od końca VI w. p.n.e. do początku IV w. n.e. i to właśnie w tej krainie pojawiło się pierwsze w Afryce pismo alfabetyczne
Później świątynia zniknęła w pustynnych piaskach i wydawało się, że wszelki słuch po niej zaginął. Tak było do ubiegłego tygodnia, kiedy to ekspedycja archeologiczna naszych południowych sąsiadów, pod wodzą egiptologa Pavela Onderki, natknęła się w północnym Sudanie na pozostałości kompleksu świątynnego z czasów kuszyckiego królestwa Meroe – donosi Radio.cz.

W czasie wykopalisk archeolodzy znaleźli m.in. reliefy oraz sygnet z podobizną nubijskiego boga wojny Apedemaka, którego przedstawiano zwykle jako wojownika z głową lwa, trzymającego w dłoniach łuk i strzały.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.