Britannica tylko w e-booku i online

Wydawnictwo Encyclopaedia Britannica Inc. poinformowało, że znana na całym świecie encyklopedia nie będzie już wydawana w wersji papierowej. Prestiżowe 32-tomowe dzieło ukazuje się od 1768 roku.

Papierowe wydanie encyklopedii będzie dostępne do wyczerpania zapasów, wersje cyfrowe (internetowa i na płytach) będą ukazywać się w dalszym ciągu.

Wydawnictwo z siedzibą w Chicago poinformowało o tym we wtorek wieczorem czasu miejscowego.

Decyzja o wstrzymaniu wydania papierowego była rozważana już od pewnego czasu i "nie ma nic wspólnego z Wikipedią lub wyszukiwarką Google" - zastrzegł szef wydawnictwa Jorge Cruz. "Chodzi raczej o to, że obecnie wielu klientów kupuje nasze produkty w wersji zdigitalizowanej, a sprzedaż encyklopedii w wersji książkowej była marginalna już od jakiegoś czasu" - powiedział.

Cruz wskazał też, że "encyklopedia w wersji drukowanej jest przestarzała już w momencie publikacji, podczas gdy wydanie internetowe jest aktualizowane na bieżąco".

Firma zamierza uczcić odejście od wersji papierowej, bezpłatnie udostępniając na tydzień całą treść wydania internetowego (www.britannica.com). Obecnie z takiej wersji encyklopedii korzysta ponad 100 mln użytkowników na całym świecie.

Po raz pierwszy Encyklopedia Britannica ukazała się w 1768 roku w Edynburgu. Obecnie w pracy nad jej treścią, oprócz ok. 100 edytorów, uczestniczą specjaliści z całego świata, w tym laureaci Nagrody Nobla (m.in. anglikański biskup Desmond Tutu, który zasłużył się walką z apartheidem) i byli przywódcy, m.in. były prezydent USA Bill Clinton.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.