Odkrycie miesiąca

Na północy Etiopii archeolodzy odkryli kopalnię złota, która mogła należeć do biblijnej królowej Saby – donosi miesięcznik „Focus Historia”.

Królowa Saby przyjechała „do Jerozolimy ze świetnym orszakiem i wielbłądami, dźwigającymi wonności i bardzo dużo złota oraz drogocennych kamieni. Następnie przyszła do Salomona i odbyła z nim rozmowę o wszystkim, co ją nurtowało” – czytamy w Pierwszej Księdze Królewskiej.

Skąd pochodziło jej bogactwo? Archeolodzy od dawna głowili się nad tym pytaniem i być może właśnie teraz znaleźli na nie odpowiedź, dzięki ekspedycji Louise Schofield z British Museum.

„Schofield natrafiła na to miejsce dzięki kamiennej steli, na której wyryto znak słońca i półksiężyc – symbole królestwa Szeby. Pod kamieniem znajdowała się również inskrypcja w języku południowoafrykańskim (musnad), którym posługiwali się Sabejczycy” – pisze Marta Landau w tekście „Kopalnie królowej Szeby”.

Odkrycie komentuje także dr Michał Bieniada – archeolog z warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego, który pochyla się nad kwestionowaną dziś przez wielu naukowców historycznością Salomona i królowej Saby (Szeby), przez Etiopczyków zwanej Makedą, zaś przez wyznawców islamu Bilkis lub Balkis.

Więcej na ten temat w kwietniowym numerze miesięcznika „Focus Historia”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.