Pompeje do remontu

Unia Europejska zatwierdziła plan ratowania wspólnie z Włochami zabytków Pompejów przed ich dalszym niszczeniem, który będzie kosztował 105 milionów euro - informuje serwis internetowy Adnkronos.

Jak poinformował Johannes Hahn, komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej, władze Unii zatwierdziły plan wydania kwoty 105 milionów euro na odrestaurowanie zabytków Pompejów, które są nie tylko pomnikiem starożytności dla Włoch, ale też ważnym elementem dziedzictwa historycznego dla całej Europy.

W latach 2000-2006 Unia Europejska wraz Włochami wydała 7,7 miliona euro na realizację 22 projektów remontowych w pozostałościach budowli znajdujących się w Pompejach.

Szeroko komentowane w mediach przypadki zawalenia się starożytnych budowli w Pompejach - które od 1997 r. są obiektem znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO - spowodowały nasilenie krytycznych opinii, że Włochy zaniedbują jedno z największych stanowisk archeologicznych na świecie.

Zawalenie się fragmentu Portyku Gladiatorów w Pompejach w 2010 r. doprowadziło do dymisji ministra kultury Włoch, a na ówczesnego premiera Silvio Berlusconiego spadła fala krytyki za dokonywanie oszczędności wydatków budżetowych kosztem potrzeb kultury.

Ruiny Pompejów, jednego z trzech - obok Stabie i Herkulanum - rzymskich miast zniszczonych w 79 r. n.e. przez wybuch wulkanu Wezuwiusz, znajdują się w odległości około 20 kilometrów na południowy wschód od Neapolu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama