Brakuje energii elektrycznej i politycznej

Dziś "Poranek radia Wnet" nadawany był na żywo z redakcji "Gościa Niedzielnego". Krzysztof Skowroński i Katarzyna Adamiak-Sroczyńska rozmawiali ze swoimi gośćmi na temat przyszłości energetycznej naszego kraju.

Jako pierwszy w tej dyskusji wziął udział nasz redakcyjny kolega fizyk dr Tomasz Rożek. Na pytanie, czy w Polsce powinien być rozwijany atom, odpowiadał, że należy rozdzielić technologie jądrowe od czerpania prądu z atomu. To są dwie różne rzeczy – tłumaczył. Technologie jądrowe są już w Polsce wykorzystywane, a często o tym zapominamy. Niemalże w każdym szpitalu jest przecież pracownia, która wykorzystuje izotopy – wyjaśniał. Rozważając zagrożenia związane z produkcją energii elektrycznej z atomu, wskazał przykład Francji, która 80 proc. swojej energii produkuje w elektrowniach jądrowych, a tymczasem jedynie niewielki procent składowanych przez nią odpadów pochodzi z tychże elektrowni. Czy zatem Polska powinna starać się wykorzystać energię atomową do produkcji prądu? Tomasz Rożek przekonywał, że zdecydowanie tak.

Radio Wnet Tomasz Rożek o rozwijaniu atomu

A jeśli nie technologie jądrowe, to co? Alternatywą może być wytwarzanie prądu z węgla i oczyszczanie spalin, które dostają się do atmosfery

Radio Wnet Tomasz Rożek o wykorzystaniu węgla i niezależności energetycznej

Przeczytaj także komentarz Tomasza Rożka: Zabraknie nam prądu

Pytanie, czy węgla wystarczy, żeby zaspokoić polskie potrzeby energetyczne. O nowych inwestycjach w Katowickim Holdingu Węglowym i planach uruchomienia nowych złóż opowiada wiceprezes Waldemar Mróz

Radio Wnet Waldemar Mróz: Czy wystarczy nam węgla?

Pozostają jeszcze kwestie bezpieczeństwa. Tomasz Rożek zwrócił uwagę w rozmowie z radiem Wnet, że nie zawsze węgiel w Polsce wydobywany jest w sposób bezpieczny i zgodny z normami. Nie chodzi tu tylko o bezpieczeństwo samych górników, ale także tych ludzi, którzy mieszkają na terenach, gdzie węgiel jest wydobywany.

Radio Wnet Waldemar Mróz o bezpieczeństwie przy wydobyciu węgla - zarówno górników, jak i obszarów narażonych na szkody

Posłanka PiS Beata Szydło pytana o polską politykę energetyczną wyjaśniała, że energii w naszym kraju jest za mało. Wkrótce możemy wrócić do sytuacji z PRL, kiedy co jakiś czas prąd wyłączano także w prywatnych domach.

Radio Wnet Beata Szydło: Energii w Polsce jest za mało

Zdaniem Beaty Szydło w Polsce brakuje również energii w polityce. Brakuje jej głównie rządowi, który dawno już skapitulował w wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej. Jak mówi posłanka, dobrze, że ludzie się aktywizują wokół tej ważnej sprawy, że są eksperci, którzy się tym zajmują. Być może dzięki temu prawda wkrótce wyjdzie na jaw. Jaka ona będzie, to się okaże - mówiła na antenie Radia Wnet.

Radio Wnet Beata Szydło: Rząd skapitulował przy wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej

Radio Wnet Beata Szydło: Sejm jak maszynka do głosowania

Więcej usłyszysz na stronie Radia Wnet

Po porannej audycji wszyscy zainteresowani przyszłością energetyczną Śląska i całej Polski będą mogli wziąć udział w otwartej debacie. Krzysztof Skowroński do rozmowy w Katowicach zaprosił prof. Jana Szyszko, prof. Mariusza Oriona Jędryska, Mirosława Bobrzyńskiego - prezesa Euro-Centrum SA, dr Grzegorza Głoda - Uniwersytet Ekonomiczny, Marka Adamczyka - NSZZ "Solidarność" oraz Marka Drylla - TAWI Sp. z.o.o.. Debata rozpocznie się o godz. 13:00 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

Kliknij logo i słuchaj debaty Radia Wnet

undefinedMożna go również słuchać w telefonach komórkowych, smartfonach i tabletach. Więcej szczegółów i wszystkie adresy streamingów TUTAJ

Projekt „Wracamy do siebie” to pięć regionalnych audycji radiowych. Radio Wnet gościło do tej pory w Mielcu. Tam spotkanie odbyło się  pod hasłem: „ Pomysł”.  Kolejne spotkania odbędą się w Kraśniku, Gdańsku, a na koniec w Warszawie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama