Ani Lascaux, ani Altamira...

Freski naskalne, dwukrotnie starsze niż słynne malowidła w jaskiniach Lascaux czy Altamira, odkryto w południowej Francji.

W Abri Castanet w południowej Francji odkryto freski naskalne datowane na 37 tys. lat. Są one dwukrotnie starsze od malowideł z Lascaux czy Altamiry. Badania, prowadzone przez ponad tuzin naukowców z Europy i USA, opublikowano właśnie na łamach tygodnika "PNAS".

Freski reprezentują wczesną kulturę oryniacką. Dotąd najstarszym świadectwem sztuki jaskiniowej kultury oryniackiej była francuska jaskinia Chauvet.

Na stanowisku w Abri Castanet od kilkunastu lat prowadzono wykopaliska archeologiczne. Naukowcy natrafiali tam na różnorodne przedmioty, np. kościane ozdoby, które były dowodem umiejętności symbolicznego myślenia ich twórców. Kultura oryniacka wygasła mniej więcej 28 tys. lat temu.

W 2007 r. naukowcy odkryli pierwsze ślady malowideł naskalnych w grocie zamieszkanej przez grupę łowców-zbieraczy. Freski przedstawiają postaci zwierząt oraz różne kształty geometryczne.

Jak wyjaśniają naukowcy, freski są nieco starsze niż te w grocie Chauvet. Różnią się też charakterem. W Chauvet freski wykonano głęboko pod ziemią, w trudno dostępnych miejscach. Być może miały mieć charakter kultowy. Natomiast malunki z Castanet są blisko związane z codziennym życiem, które toczyło się tuż obok.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.