Powstaje Rajski Ogród

W Garncarskiej Wiosce pod Nidzicą (woj. warmińsko-mazurskie) powstaje ogród botaniczny pod nazwą Rajski Ogród. Na powierzchni 5 hektarów w 20 zakątkach tematycznych zasadzonych zostanie kilka tysięcy roślin - poinformował PAP Krzysztof Margol z Fundacji Nida.

Ogród botaniczny ma być kolejnym produktem turystycznym oferowanym przez przedsiębiorstwo społeczne "Garncarska Wioska" w Kamionce pod Nidzicą.

"To pomysł na przyciągnięcie turystów oraz szansa na stworzenie miejsc pracy dla osób z terenów popegeerowskich" - podkreślił Margol.

W Rajskim Ogrodzie trwają obecnie prace budowlane, wyznaczane i budowane są ścieżki, alejki i zakątki tematyczne m.in. takie jak muzyczny, słoneczny, wonny, bajkowy, malinowy chruśniak, mazurski, warzywny czy ziołowy-benedyktyński.

Jak wyjaśnił Krzysztof Margol, na przykład w zakątku mazurskim zaaranżowana będzie dawna mazurska zagroda wiejska, w której odtworzony zostanie ogród z roślinnością występującą w tym regionie Polski. W zakątku benedyktyńskim posadzone zostaną zioła, m.in. lawenda, melisa, mięta czy bazylia. W zakątku słonecznym znajdą się rośliny, których kwiatostany nawiązują kolorem czy wyglądem do słońca.

W ogrodzie botanicznym urządzone zostaną także miejsca do nauki i wypoczynku dla dzieci. Jednak zamiast tradycyjnych huśtawek, ustawione zostaną zabawki dydaktyczne czy edukacyjne. Pojawią się więc zegary słoneczne, pryzmaty do rozszczepiania światła, instrumenty muzyczne.

Otwarcie ogrodu planowane jest we wrześniu. Według Margola dzięki tej inicjatywie pracę znajdzie 5 osób, które będą zajmować się pielęgnacją ogrodu, a także sprzedażą sadzonek kwiatów, krzewów czy drzewek.

Garncarska Wioska w Kamionce pod Nidzicą to przedsiębiorstwo społeczne, które ma dać pracę ludziom z byłych PGR-ów. Jego pracownicy zajmują się pozarolniczą działalnością gospodarczą, głównie związaną z usługami turystycznymi. Oferują m.in. udział w warsztatach i pokazach garncarstwa, kowalstwa, produkcji papieru czerpanego, krawiectwa. W Kamionce odbywają się kiermasze i jarmarki, na których można kupić wyroby rękodzieła artystycznego czy produkty żywnościowe.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama