Wkrótce potrójna koniunkcja na sferze niebieskiej

W nocy z czwartek na piątek na niebie dojdzie do kolejnego spotkania Księżyca z Saturnem i Spiką - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Jak zauważył naukowiec, do różnego rodzaju spotkań na sferze niebieskiej dochodzi praktycznie codziennie.

"Najbardziej efektowne są jednak te spotkania - astronomowie mówią na nie koniunkcje - w których biorą udział jasne obiekty. Do takiego właśnie wydarzenia dojdzie w nocy z 31 maja na 1 czerwca, a będzie ono tym ciekawsze, że na niebie spotkają się aż trzy jasne obiekty: Księżyc przed pełnią, będący po niedawnej opozycji Saturn oraz najjaśniejsza gwiazda z konstelacji Panny, czyli Spica" - dodał.

Księżyc i Saturn - zapowiedział astronom - znajdą się w odległości około 8 stopni od siebie, ale pomiędzy nimi świecić będzie jeszcze Spica. "Dzięki temu, dysponując lornetką o sporym polu widzenia, wynoszącym ponad 8 stopni, będziemy w stanie obserwować całą trójkę obiektów na raz" - zapewnił.

Według naukowca koniunkcję można obserwować już wieczorem, bo godzinę po zachodzie Słońca cała trójka świeci około 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. "Z obserwacjami można jednak poczekać do okolic północy, bo wtedy Księżyc będzie jeszcze bliżej Spiki i Saturna niż wieczorem" - radził dr Olech.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ASTRONOMIA, NAUKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg