Smok spadł z niebios do Pacyfiku

Należąca do prywatnej korporacji Space Exploration Technologies (SpaceX) kosmiczna kapsuła transportowa Dragon pomyślnie wodowała w czwartek na Pacyfiku po dostarczeniu zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - poinformowała NASA.

Był to pierwszy z serii komercyjnych i w przyszłości załogowych lotów, jakie amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) zamierza zamawiać w prywatnych firmach dla utrzymania komunikacji z orbitalnym kompleksem.

Pierwsza misja Dragona trwała dziewięć dni. Kapsuła wodowała na trzech spadochronach o godzinie 17.42 czasu polskiego około 900 kilometrów na południowy zachód od Los Angeles. Wcześniej w czwartek została odłączona od ISS zdalnie sterowanym wysięgnikiem.

Będąca również własnością SpaceX rakieta nośna Falcon 9 z kapsułą Dragon wystartowała z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie 22 maja.

Wraz z definitywnym wycofaniem w ubiegłym roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków zaopatrywania ISS. Wymiana członków jej załogi następuje obecnie wyłącznie przy pomocy rosyjskich statków Sojuz.

Zamiast podjąć kosztowny własny program budowy nowych pojazdów transportowych, agencja postanowiła zwrócić się do firm prywatnych, co uznano za tańszą alternatywę. Oczekuje się, że po sukcesie pierwszej misji Dragona SpaceX podejmie realizację kontraktu z NASA na 12 dalszych lotów za łącznie 1,6 mld dolarów.

Również w bieżącym roku zadebiutować ma drugi komercyjny kosmiczny statek transportowy, budowany przez Orbital Sciences Corporation. NASA zawarła z tą spółką opiewającą na 1,9 mld dolarów umowę w sprawie zaopatrywania ISS.(PAP)

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOSMOS, NAUKA, USA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.