Należąca do prywatnej korporacji Space Exploration Technologies (SpaceX) kosmiczna kapsuła transportowa Dragon pomyślnie wodowała w czwartek na Pacyfiku po dostarczeniu zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - poinformowała NASA.
Był to pierwszy z serii komercyjnych i w przyszłości załogowych lotów, jakie amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) zamierza zamawiać w prywatnych firmach dla utrzymania komunikacji z orbitalnym kompleksem.
Pierwsza misja Dragona trwała dziewięć dni. Kapsuła wodowała na trzech spadochronach o godzinie 17.42 czasu polskiego około 900 kilometrów na południowy zachód od Los Angeles. Wcześniej w czwartek została odłączona od ISS zdalnie sterowanym wysięgnikiem.
Będąca również własnością SpaceX rakieta nośna Falcon 9 z kapsułą Dragon wystartowała z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie 22 maja.
Wraz z definitywnym wycofaniem w ubiegłym roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków zaopatrywania ISS. Wymiana członków jej załogi następuje obecnie wyłącznie przy pomocy rosyjskich statków Sojuz.
Zamiast podjąć kosztowny własny program budowy nowych pojazdów transportowych, agencja postanowiła zwrócić się do firm prywatnych, co uznano za tańszą alternatywę. Oczekuje się, że po sukcesie pierwszej misji Dragona SpaceX podejmie realizację kontraktu z NASA na 12 dalszych lotów za łącznie 1,6 mld dolarów.
Również w bieżącym roku zadebiutować ma drugi komercyjny kosmiczny statek transportowy, budowany przez Orbital Sciences Corporation. NASA zawarła z tą spółką opiewającą na 1,9 mld dolarów umowę w sprawie zaopatrywania ISS.(PAP)
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.