W Peru odkryto zbiorowy grób sprzed 1000 lat

Belgijscy archeolodzy odkryli w środkowej części Peru miejsce pochówku ponad 80 osób, w tym wielu dzieci, pochodzące sprzed około 1000 lat - poinformował serwis internetowy Daily Mail. Badacze nie wykluczają, że są to ofiary rytualnego mordu.

Odkrycia dokonał zespół z belgijskiego uniwersytetu Universite Libre de Bruxelles na stanowisku Pachacamac, położonym 30 kilometrów na południowy wschód od Limy - stolicy Peru.

Duże miejsce pochówku sprzed 1000 lat, ukryte dotąd wśród pozostałości miasta Pachacamac, zawierało szkielety i zmumifikowane szczątki ponad 80 osób.

Odkryty grób ma kształt owalu o długości około 18 metrów; na jego obwodzie znajdowało się 12 ciał niemowląt i małych dzieci, ułożonych głowami w kierunku wnętrza owalu, gdzie naukowcy odnaleźli szczątki kolejnych 70 osób - kobiet i mężczyzn w różnym wieku.

Obok ludzkich ciał archeolodzy odnaleźli szczątki psów i świnek morskich, a także wyroby ceramiczne, malowane drewniane maski i inne przedmioty pochodzące z ok. 1000 roku.

Jak poinformował archeolog Piotr Eeckhout, na tym etapie badań nie można wykluczyć, że w odkrytym grobie znajdują się ciała rytualnych ofiar z ludzi.

Wszystkie ślady na stanowisku wskazują na to, że zbiorowy grób przetrwał w nienaruszonym stanie do obecnych czasów mimo tego, że opuszczone całkowicie w XVI wieku miasto było przez stulecia wielokrotnie plądrowane.

Pachacamac zostało założone w I w. n.e. przez przedstawicieli lokalnej kultury Lima jako ośrodek religijny, a w okresie panowania kultury Wari (ok. 600-800 r. n.e.) rozwinęło też funkcje centrum administracyjnego i ekonomicznego.

Kilka kolejnych stuleci miasto rozwijało się jako niezależne centrum religijne aż do 1470 roku, kiedy Inkowie przejęli nad nim kontrolę. Zdobycie Pachacamac przez Hiszpanów i jego ograbienie w 1533 roku doprowadziło w ciągu kilku lat do całkowitego spustoszenia miasta.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama