Przodkowie naczelnych przywędrowali z Azji

Przodkowie naczelnych przywędrowali do Afryki z Azji. Świadczą o tym najnowsze odkrycia paleontologiczne, których dokonano w Birmie.

Po sześciu latach poszukiwań i przesianiu wielu ton ziemi naukowcy odkryli kilka zębów zwierzęcia, które może być kluczowe dla zrozumienia ewolucji naczelnych.

Zwierzę, które nazwano Afrasia djijidae, żyło ok. 37 mln lat temu. Ważyło zaledwie 100 gram i mierzyło od kilku do kilkunastu cm długości.

Co ciekawe, niedawno, na Pustyni Libijskiej odkryto szczątki bardzo podobnego zwierzęcia, któremu nadano nazwę Afrotarsius libycus. Żyło ono w podobnym czasie co afrazja. Analiza zębów wskazuje, że oba gatunki były ze sobą blisko spokrewnione.

Oznacza to, że ci wcześni przodkowie człowieka skolonizowali Afrykę mniej więcej w tym okresie, z którego pochodzą oba znaleziska. Kolonizacja Afryki była kamieniem milowym w ewolucji naczelnych, w tym również człowieka.

Migracja do Afryki nie była łatwa, ponieważ Afryka od Eurazji była wówczas oddzielona rozległym morzem o nazwie Tetyda.

Opis naukowy afrazji opublikowano w najnowszym numerze tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.