W Słucku w środkowej Białorusi powstanie muzeum słowika. Będzie w nim można poznać zwyczaje tego ptaka, a także posłuchać słowiczych treli - poinformował przewodniczący Rady Deputowanych okręgu słuckiego Wiktar Rażaniec.
Otwarcie muzeum jest jednym z elementów programu "Słowik - przyrodniczym symbolem okręgu słuckiego", zatwierdzonego przez władze regionalne. W 2007 r. Słuck otrzymał tytuł słowiczego miasta w ramach ogólnokrajowej kampanii towarzystwa społecznego Ochrona Ptaków Ojczyzny.
W muzeum będzie można zdobyć informacje na temat słowika, poczytać poświęcone mu utwory literackie i obejrzeć przedmioty sztuki użytkowej wykorzystujące motyw tego ptaka. Placówka ma być też wyposażona we własną fonotekę słowiczych śpiewów z różnych miejsc w okręgu oraz piosenek poświęconych słowikom.
Na wiosnę tego roku w Słucku stanął pomnik słowika. Są też plany nazwania jednej z ulic w mieście ulicą Słowiczą.
Szefowa okręgowego oddziału towarzystwa Ochrona Ptaków Ojczyzny Natalla Buraczenka podkreśla, że podczas akcji liczenia słowików w maju 2012 r., prowadzonej z udziałem mieszkańców, w Słucku naliczono ponad 500 słowików, czyli jednego ptaka tego gatunku na 6 ha. Jest to wskaźnik uważany przez specjalistów za wysoki.
wildaboutimages
Nightingale
Niezwykle mało wiadomo na temat tamtejszej bioróżnorodności.
Jako główną przyczynę tej poprawy wskazuje się zmniejszenie emisji przemysłowych.
To sugerują najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu York w Kanadzie.
W ponad 350 pracach naukowych opisał ok. 400 okazów zwierząt żyjących w Bajkale.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.