Powstanie muzeum słowika

W Słucku w środkowej Białorusi powstanie muzeum słowika. Będzie w nim można poznać zwyczaje tego ptaka, a także posłuchać słowiczych treli - poinformował przewodniczący Rady Deputowanych okręgu słuckiego Wiktar Rażaniec.

Otwarcie muzeum jest jednym z elementów programu "Słowik - przyrodniczym symbolem okręgu słuckiego", zatwierdzonego przez władze regionalne. W 2007 r. Słuck otrzymał tytuł słowiczego miasta w ramach ogólnokrajowej kampanii towarzystwa społecznego Ochrona Ptaków Ojczyzny.

W muzeum będzie można zdobyć informacje na temat słowika, poczytać poświęcone mu utwory literackie i obejrzeć przedmioty sztuki użytkowej wykorzystujące motyw tego ptaka. Placówka ma być też wyposażona we własną fonotekę słowiczych śpiewów z różnych miejsc w okręgu oraz piosenek poświęconych słowikom.

Na wiosnę tego roku w Słucku stanął pomnik słowika. Są też plany nazwania jednej z ulic w mieście ulicą Słowiczą.

Szefowa okręgowego oddziału towarzystwa Ochrona Ptaków Ojczyzny Natalla Buraczenka podkreśla, że podczas akcji liczenia słowików w maju 2012 r., prowadzonej z udziałem mieszkańców, w Słucku naliczono ponad 500 słowików, czyli jednego ptaka tego gatunku na 6 ha. Jest to wskaźnik uważany przez specjalistów za wysoki.

wildaboutimages Nightingale

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama