W Słucku w środkowej Białorusi powstanie muzeum słowika. Będzie w nim można poznać zwyczaje tego ptaka, a także posłuchać słowiczych treli - poinformował przewodniczący Rady Deputowanych okręgu słuckiego Wiktar Rażaniec.
Otwarcie muzeum jest jednym z elementów programu "Słowik - przyrodniczym symbolem okręgu słuckiego", zatwierdzonego przez władze regionalne. W 2007 r. Słuck otrzymał tytuł słowiczego miasta w ramach ogólnokrajowej kampanii towarzystwa społecznego Ochrona Ptaków Ojczyzny.
W muzeum będzie można zdobyć informacje na temat słowika, poczytać poświęcone mu utwory literackie i obejrzeć przedmioty sztuki użytkowej wykorzystujące motyw tego ptaka. Placówka ma być też wyposażona we własną fonotekę słowiczych śpiewów z różnych miejsc w okręgu oraz piosenek poświęconych słowikom.
Na wiosnę tego roku w Słucku stanął pomnik słowika. Są też plany nazwania jednej z ulic w mieście ulicą Słowiczą.
Szefowa okręgowego oddziału towarzystwa Ochrona Ptaków Ojczyzny Natalla Buraczenka podkreśla, że podczas akcji liczenia słowików w maju 2012 r., prowadzonej z udziałem mieszkańców, w Słucku naliczono ponad 500 słowików, czyli jednego ptaka tego gatunku na 6 ha. Jest to wskaźnik uważany przez specjalistów za wysoki.
wildaboutimages
Nightingale
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.